Našimi klíčovými slovy jsou biomedicína, inteligentní sítě a masivně paralelní výpočty. Soustředíme se na efektivní metody zpracování a získávání znalostí.
Pokračující rychlý růst množství dat získávaných z různých zdrojů implikuje potřebu efektivních metod zpracování a získávání znalostí. Data je potřeba vhodně strukturovat a ukládat, efektivně v nich vyhledávat a analyzovat je za účelem získání znalostí, které bychom bez využití sofistikovaných metod a algoritmů nebyli schopni objevit.
V rámci našeho výzkumu pro zpracování rozsáhlých kolekcí slabě strukturovaných dat, extrakci znalostí z dat nebo např. pro redukci dimenze pro vysoce dimenzionální data se zabýváme metodami inspirovanými živou přírodou.
Tyto metody (bioinspirované metody, metody softcomputingu, …) umožňují díky studiu přírodních jevů, procesů i teoretických modelů rozvíjet výpočetní systémy a algoritmy, které jsou schopny řešit složité problémy neřešitelné (nebo jen obtížně řešitelné) tradičními technikami.
Další součástí našeho výzkumu je oblast formálních metod s orientací na znalostní přístupy v oblasti tvorby softwarových systémů. Základními tématy této oblasti jsou zejména vývoj moderních metod pro efektivní tvorbu a verifikaci softwarových systémů, využití formálních metod pro specifikaci softwarového procesu a jeho efektivní řízení.
PortfoliO
Inteligentní sítě
Inteligentní sítě zahrnují zejména design aktivního managementu v typizovaných strukturách, design smart grid koncepce pro autonomní jednotky (micro grid, small grid, aktivní mikroregion) a modelování dopadu využití smart grid na ekonomicko-sociální úroveň populace ve skupinách uvnitř a mimo smart grids s aktivním managementem.
Evoluce fuzzy prediktorů a klasifikátorů pro získávání dat
Fuzzy prediktory a klasifikátory umožňují například odhad jakosti výrobků z oceli, predikce výkonu fotovoltaické elektrárny, odhad napětí pro elektrárenský generátor, odhad závažnosti dopravních nehod a nebo detekce narušení počítačových systémů.
Telemedicínské aplikace
Telemedicínské aplikace v projektu zahrnují jak hardwarové tak softwarové řešení pro měření biotelemetrie na miniaturních mobilních zařízeních a zpracování rozsáhlých signálů. Cílem je inovovat a rozvíjet realizaci funkčního prototypového systému vzdálené domácí péče pro obyvatele, ve kterém budou zařízení pro monitorování životních funkcí.
Studie EEG
Hlavním cílem v oblasti studie EEG signálů je měření a následná analýza elektrické aktivity na povrchu pokožky hlavy. Lidský mozek má přibližně 100 miliard neuronů. Signál EEG je pak velice zjednodušeně sumou elektrické aktivity těchto neuronů. Konvenční zařízení pro snímání mozkové aktivity mají obvykle 24 měřících elektrod.
Disponujeme moderním laboratorním zařízením, které umožňuje snímat EEG za pomocí až 128 senzorů, čímž lze získat komplexnější náhled na mozkovou aktivitu. Takové zařízení umožňuje snímat a generovat rozsáhlá data v reálném čase, jejichž následná analýza vyžaduje patřičný výpočetní výkon. Proto se v aplikační oblasti zaměřujeme na využití moderního hardware s důrazem na možnou paralelizaci výpočtů.
Analýza komplexních sítí
Analýza komplexních sítí (sociálních, informačních, technologických, dopravních), např. analýza DBLP nebo OD matic.