Celoevropský společný podnik EuroHPC (EuroHPC JU) zveřejnil výzvy pro rok 2025. Výzkumníci, akademici, veřejné instituce i firmy tak mohou zažádat o výpočetní zdroje superpočítačů, které EuroHPC JU spolufinancovalo.
V Paříži se řešila budoucnost umělé inteligence. Vít Vondrák se při této příležitosti sešel s českým prezidentem Petrem Pavlem
Francouzský prezident Emmanuel Macron a indický premiér Naréndra Módí uspořádali AI Action Summit, největší globální setkání v oblasti umělé inteligence. Summit, kterého se zúčastnili světoví lídři, zástupci firem i výzkumných institucí, zdůraznil potřebu evropské spolupráce a konkurenceschopnosti v době, kdy USA a Čína dominují v oblasti AI. Klíčovým tématem byly investice do výzkumu a technologického rozvoje, které umožní efektivní využití AI v oblastech jako zdravotnictví, vzdělávání či průmysl.
Ostravské superpočítačové centrum se podílí na dodání federativní platformy pro EuroHPC JU
Ostrava, 16. ledna 2025 – Národní superpočítačové centrum IT4Innovations je součástí konsorcia vedeného finskou společností CSC-IT, které vyhrálo výběrové řízení na dodávku a provoz federativní platformy pro celoevropský společný podnik EuroHPC (EuroHPC JU). Tato zakázka je zaměřená na bezproblémovou federaci superpočítačových a kvantových systémů EuroHPC a propojené datové infrastruktury.
Anum Shafiq z IT4Innovations se zařadila mezi nejlepší vědkyně a vědce na světě
Anum Shafiq z IT4Innovations byla zařazena mezi nejlepší vědkyně a vědce na světě. Toto prestižní ocenění jí udělila kalifornská společnost ScholarGPS, která ji za její výjimečný přínos vědě a výzkumu zařadila na seznam nejlépe hodnocených vědců. V oblasti umělých neuronových sítí jí patří 23. místo.
IT4Innovations součástí iniciativy pro zvýšení produktivity superpočítačových aplikací
Na konci roku 2024 se národní superpočítačové centrum IT4Innovations připojilo k iniciativě Virtual Institute – High Productivity Supercomputing
(VI-HPS), jejímiž členy jsou vývojáři předních nástrojů pro zlepšení efektivity a výkonu superpočítačových aplikací pro vědecké výpočty.
Rychlejší a efektivnější vizualizace výsledků CFD simulací
Vědecký tým z národního superpočítačového centra IT4Innovations vyvinul inovativní metodiku pro vizualizaci rozsáhlých dat ze simulací proudění tekutin (CFD) prostřednictvím objemového renderování a pokročilých vizualizačních nástrojů. Tato metoda umožňuje rychlé zpracování výsledků CFD simulací což přináší ve spojení s interaktivní fotorealistickou vizualizací nové možnosti v oblasti analýzy simulací proudění. Při jejím vývoji využili vědci sílu superpočítače Karolina.
Ostravské superpočítačové centrum chystá obnovu svých systémů. Podepsalo smlouvu na nový superpočítač
Ostrava, 9. ledna 2025 – V průběhu dalších dvou let dojde v ostravském superpočítačovém centru k obměně stávajících superpočítačů Barbora a Karolina. Ty stejně jako veškerá jiná elektronika zastarávají a zhruba co pět až šest let provozu je potřeba je nahradit. Tak se v tomto roce stane i se superpočítačem Barbora, který je v provozu od roku 2019. Nový systém bude v Ostravě instalován v roce 2025 a dodá jej společnost Eviden.
Strojové učení pro efektivnější hodnocení difuzních povlaků pro úpravu oceli
Novou metodologii pro segmentaci a hodnocení difuzních povlaků pro povrchovou úpravu oceli vyvinuli vědci z národního superpočítačového centra IT4Innovations při VŠB-TUO a Fraunhofer Institute for Chemical Technology ICT. Navržená metoda může usnadnit přípravu povlaků pro různá specifická prostředí a byla publikovaná v časopise High Temperature Corrosion of Materials.
Workshop Správa dat pro umělou inteligenci a strojové učení na půdě IT4Innovations
Dne 10. prosince se na půdě IT4Innovations v Ostravě uskutečnil odborný workshop s názvem Správa dat pro umělou inteligenci a strojové učení z pohledu výpočetního prostředí a uživatelských požadavků. Tato akce přilákala odborníky z akademické sféry, kteří se zabývají správou velkých dat, pokročilými výpočetními technologiemi a jejich aplikacemi v oblasti umělé inteligence (AI) a strojového učení (ML). Akce byla určena pro členy pracovních skupin EOSC CZ, kteří se podílejí na implementaci EOSC v České republice.
V Evropě vzniknou „továrny“ na umělou inteligenci, Česko bude jejich součástí
Lucemburk, 11. prosince 2024 – V Lucemburku byly oznámeny výsledky výzvy na evropské AI Factories, které v Evropě podpoří širší nasazování nástrojů umělé inteligence ve společnosti i průmyslu. Jedním z vítězných projektů je také LUMI AI Factory, který navazuje na úspěšné konsorcium LUMI. To provozuje donedávna nejvýkonnější evropský superpočítač, do něhož je skrz národní superpočítačové centrum IT4Innovations zapojena také Česká republika. IT4Innovations se bude podílet na všech aktivitách LUMI AI Factory.
Projekt Twin Synergies se zaměřuje na posilování výzkumných a inovačních kapacit napříč Evropou
V roce 2024 odstartoval projekt Twin Synergies, součást programu Horizont Evropa, který je zajímavou iniciativou, jež si klade za cíl posilovat kapacity pro zlepšování výzkumného prostředí ve vybraných evropských zemích, se zvláštním zaměřením na zelenou a digitální transformaci.
Rekordní SC24: Česká stopa na největším HPC setkání světa
Supercomputing Conference 2024 (SC24) v Atlantě potvrdila svou pozici největšího světového setkání odborníků na vysoce výkonné počítání (HPC). Akce přilákala více než 18 000 návštěvníků a 494 vystavovatelů. Mezi nimi nechybělo ani IT4Innovations, české národní superpočítačové centrum, které na konferenci představilo nejnovější projekty i služby.
Patrick E. Farrell: Od inspirace Fermatovou větou k praktickým aplikacím vlastních numerických technik
Patrick E. Farrell je profesorem v oboru numerické analýzy na Univerzitě v Oxfordu a tutorial fellow na Oriel College v Oxfordu. Zabývá se numerickým řešením parciálních diferenciálních rovnic, se zaměřením na metody konečných prvků, bifurkační analýzu nelineárních PDE, adjointní techniky, jejich aplikaci a automatizaci, předpodmínění a rychlé řešiče. Byl oceněn např. Londýnskou matematickou společností a Společností pro průmyslovou a aplikovanou matematiku.
Nové výzkumné centrum CLARA pro výzkum neurodegenerativních onemocnění
Praha, 14. listopadu 2024 – V České republice vznikne během následujících šesti let zcela unikátní interdisciplinární centrum excelence CLARA, první svého druhu ve střední a východní Evropě, které se zaměří na vývoj nové generace aplikací využívajících umělou inteligenci, výpočetní modelování a kvantové výpočty. Cílem je posunout hranice výzkumu neurodegenerativních onemocnění, zejména Alzheimerovy choroby, prostřednictvím zpracování rozsáhlých vícerozměrných biologických a klinických dat s využitím výkonných superpočítačů a kvantových metod. Celkový rozpočet centra je 1,1 miliardy korun (43 mil. EUR), přičemž Evropská unie poskytuje v rámci programu Horizon Europe Teaming for Excellence více než 380 milionů korun (15 mil. EUR).
Gaia Radić vytvořila s pomocí superpočítače Karolina uměleckou projekci CHORA
Gaia Radić, chorvatská umělkyně nových médií a studentka architektury ve Slovinsku, zkoumá vztah mezi virtuálním a materiálním prostředím spojením počítačové grafiky s prostorovými instalacemi. Pro svůj nejnovější projekt CHORA navázala spolupráci s Milanem Jarošem z Laboratoře pro výzkum infrastruktury IT4Innovations. Přístup k superpočítači Karolina získala Radić skrze grantovou soutěž EuroHPC JU, což jí umožnilo proměnit její vizi v živoucí virtuální svět.
IT4Innovations míří na Supercomputing Conference v Atlantě
Atlanta se na podzim stane celosvětovým centrem setkání odborníků v oblasti superpočítačových a kvantových technologií. Komunita profesionálů se zde sejde v týdnu plném zasedání, přednášek a příležitostí k navazování nových kontaktů. Supercomputing Conference (SC), která proběhne od 17. do 22. listopadu, je jedinečnou událostí spojující tisíce vědců, inženýrů, výzkumníků, pedagogů, programátorů a vývojářů.
V hlavní roli superpočítače: Konference uživatelů IT4Innovations
Na konferenci IT4Innovations se sešlo 79 účastníků, kteří během dvoudenního programu měli možnost zapojit se do odborných přednášek a diskuzí zaměřených na využití superpočítačů ve strojovém učení, kvantové chemii, molekulární dynamice i materiálovém inženýrství. V programu zaznělo celkem 22 přednášek a prezentováno bylo 33 vědeckých posterů.
Evropa jede na plný superpočítačový výkon: EuroHPC User Day v Amsterdamu odhalil i kvantové novinky
Eye Film Museum v Amsterdamu se na dva dny proměnilo v hlavní evropskou scénu superpočítačů. Druhý ročník EuroHPC User Day přilákal vědce, správce superpočítačů a zástupce výzkumných institucí z celé Evropy, včetně českého národního superpočítačového centra IT4Innovations. Setkali se zde, aby diskutovali o nejnovějších trendech a výzvách, kterým evropské superpočítání čelí.