Evropa vyvine vlastní procesory pro superpočítače. Zapojí se i Česká republika

Ostrava, 10. dubna 2025 – Evropa chce dlouhodobě posilovat svou technologickou suverenitu v oblasti vysoce výkonného počítání a umělé inteligence. Jedním z kroků má být vyvinutí procesorů nové generace pro superpočítače navržené a vyvinuté výhradně v Evropě včetně optimalizovaného softwarového ekosystému určeného pro výzkumné a průmyslové aplikace. Do těchto aktivit je zapojena také Česká republika, konkrétně společnost Codasip a národní superpočítačové centrum IT4Innovations.

Startuje projekt ZEUS zaměřený na výzkum a vývoj technologií k výrobě, přenosu a uchování energie s důrazem na ostravskou metropolitní oblast

Ostrava, 1. dubna 2025 – V Ostravě odstartoval ambiciózní výzkumný projekt ZEUS, jehož cílem je zvýšení odolnosti energetických sítí v souvislosti s dekarbonizací, decentralizací a udržitelným socioekonomickým rozvojem. Projekt koordinuje VŠB – Technická univerzita Ostrava (prostřednictvím IT4Innovations národního superpočítačového centra a Centra ENET) v úzké spolupráci s Ostravskou univerzitou a s dalšími 8 významnými partnery z aplikační sféry.

V Ostravě dosažena stejná teplota jako ve vesmíru. Pokračují přípravy na instalaci kvantového počítače VLQ

Ostrava, 25. března 2025 ­– Tento rok bude v ostravském superpočítačovém centru IT4Innovations instalován první český kvantový počítač. Dostal jméno VLQ a momentálně již probíhá návoz prvních komponent tohoto unikátního stroje. Jednou z hlavních je kryostat – zařízení, ve kterém je následně umístěn čip a které musí být schopno čip chladit na teplotu 10 milikelvinů (-273,14 stupňů Celsia), tedy na teplotu podobnou té ve vesmíru.

EuroHPC Summit 2025: AI Factories a kvantové počítače mění evropský superpočítačový ekosystém

Ve dnech 18.–20. března se v polském Krakově konal EuroHPC Summit 2025, který přilákal více než 1000 odborníků, průmyslových partnerů i politiků. Konference představila nejnovější úspěchy evropského superpočítačového ekosystému a řešila výzvy v oblasti vysoce výkonného počítání, umělé inteligence a kvantových technologií.

Superpočítač LUMI pomáhá vědcům z ČVUT a VŠCHT s analýzou lidského pachu pomocí umělé inteligence

Radim Špetlík a Jan Hlavsa z Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického v Praze ve spolupráci s Petrou Pojmanovou a Janou Čechovou z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze využívají superpočítač LUMI k vylepšení analýzy lidského pachu pomocí strojového učení. Snaží se identifikovat odlišné profily vůní, což by mohlo mít přínos i například pro forenzní vyšetřování.

Datově paralelní renderování s ANARI

Tým odborníků z IT4Innovations, NVIDIA, University of Cologne a University of California vyvinul nový přístup k renderování vědeckých vizualizací, který využívá ANARI API pro paralelní zpracování složitých dat. Tento přístup umožňuje rozdělit výpočty mezi více zařízení, čímž se zrychluje a zjednodušuje celý proces renderování.

V Paříži se řešila budoucnost umělé inteligence. Vít Vondrák se při této příležitosti sešel s českým prezidentem Petrem Pavlem

Francouzský prezident Emmanuel Macron a indický premiér Naréndra Módí uspořádali AI Action Summit, největší globální setkání v oblasti umělé inteligence. Summit, kterého se zúčastnili světoví lídři, zástupci firem i výzkumných institucí, zdůraznil potřebu evropské spolupráce a konkurenceschopnosti v době, kdy USA a Čína dominují v oblasti AI. Klíčovým tématem byly investice do výzkumu a technologického rozvoje, které umožní efektivní využití AI v oblastech jako zdravotnictví, vzdělávání či průmysl.

Ostravské superpočítačové centrum se podílí na dodání federativní platformy pro EuroHPC JU

Ostrava, 16. ledna 2025 – Národní superpočítačové centrum IT4Innovations je součástí konsorcia vedeného finskou společností CSC-IT, které vyhrálo výběrové řízení na dodávku a provoz federativní platformy pro celoevropský společný podnik EuroHPC (EuroHPC JU). Tato zakázka je zaměřená na bezproblémovou federaci superpočítačových a kvantových systémů EuroHPC a propojené datové infrastruktury.

Rychlejší a efektivnější vizualizace výsledků CFD simulací

Vědecký tým z národního superpočítačového centra IT4Innovations vyvinul inovativní metodiku pro vizualizaci rozsáhlých dat ze simulací proudění tekutin (CFD) prostřednictvím objemového renderování a pokročilých vizualizačních nástrojů. Tato metoda umožňuje rychlé zpracování výsledků CFD simulací což přináší ve spojení s interaktivní fotorealistickou vizualizací nové možnosti v oblasti analýzy simulací proudění. Při jejím vývoji využili vědci sílu superpočítače Karolina.

Ostravské superpočítačové centrum chystá obnovu svých systémů. Podepsalo smlouvu na nový superpočítač

Ostrava, 9. ledna 2025 – V průběhu dalších dvou let dojde v ostravském superpočítačovém centru k obměně stávajících superpočítačů Barbora a Karolina. Ty stejně jako veškerá jiná elektronika zastarávají a zhruba co pět až šest let provozu je potřeba je nahradit. Tak se v tomto roce stane i se superpočítačem Barbora, který je v provozu od roku 2019. Nový systém bude v Ostravě instalován v roce 2025 a dodá jej společnost Eviden.

Strojové učení pro efektivnější hodnocení difuzních povlaků pro úpravu oceli

Novou metodologii pro segmentaci a hodnocení difuzních povlaků pro povrchovou úpravu oceli vyvinuli vědci z národního superpočítačového centra IT4Innovations při VŠB-TUO a Fraunhofer Institute for Chemical Technology ICT. Navržená metoda může usnadnit přípravu povlaků pro různá specifická prostředí a byla publikovaná v časopise High Temperature Corrosion of Materials.

Workshop Správa dat pro umělou inteligenci a strojové učení na půdě IT4Innovations

Dne 10. prosince se na půdě IT4Innovations v Ostravě uskutečnil odborný workshop s názvem Správa dat pro umělou inteligenci a strojové učení z pohledu výpočetního prostředí a uživatelských požadavků. Tato akce přilákala odborníky z akademické sféry, kteří se zabývají správou velkých dat, pokročilými výpočetními technologiemi a jejich aplikacemi v oblasti umělé inteligence (AI) a strojového učení (ML). Akce byla určena pro členy pracovních skupin EOSC CZ, kteří se podílejí na implementaci EOSC v České republice.

V Evropě vzniknou „továrny“ na umělou inteligenci, Česko bude jejich součástí

Lucemburk, 11. prosince 2024 – V Lucemburku byly oznámeny výsledky výzvy na evropské AI Factories, které v Evropě podpoří širší nasazování nástrojů umělé inteligence ve společnosti i průmyslu. Jedním z vítězných projektů je také LUMI AI Factory, který navazuje na úspěšné konsorcium LUMI. To provozuje donedávna nejvýkonnější evropský superpočítač, do něhož je skrz národní superpočítačové centrum IT4Innovations zapojena také Česká republika. IT4Innovations se bude podílet na všech aktivitách LUMI AI Factory.