Výpočetní kapacita IT4Innovations je určena pro řešení úloh ve výzkumu a vývoji především pro akademická pracoviště a další výzkumné instituce v České republice. Část kapacity je pak dedikována pro rozvoj spolupráce mezi akademickou sférou a průmyslovými partnery, či pro samostatné využití průmyslovými podniky.

České výzkumné komunity však mají kromě superpočítačů provozovaných v IT4Innovations přístup také k nejvýkonnějšímu evropskému superpočítači LUMI, a to díky členství IT4Innovations ve stejnojmenném konsorciu.

 

IT4Innovations národní superpočítačové centrum rozlišuje tyto kategorie a typy přístupů:

Kategorie přístupu

Typ přístupu

doba alokace a Lhůty

Otevřený přístup

Veřená grantová soutěž IT4Innovations

12, 24 nebo 36 měsíců; soutěž vypisována 3 x ročně (únor, červen, říjen); rozhodnutí do 55 dnů od ukončení přijímání žádostí
Institucionální a komunitní přístup 12, 24 nebo 36 měsíců; rozhodnutí do 55 dnů od ukončení přijímání žádostí
Rychlý a testovací přístup max. 4 měsíce; podání kdykoliv; rozhodnutí do 7 dní od podání
Přístup pro tematické využití kapacit

Společensky důležité úkoly

max. 12 měsíců; podání kdykoliv; rozhodnutí do 30 dní

Výukové a vzdělávací aktivity

max. 12 měsíců; podání kdykoliv; rozhodnutí do 30 dní
Vlastní výzkum infrastruktury max. 12 měsíců; podání kdykoliv; rozhodnutí do 30 dní

Pronájem výpočetních kapacit pro komerční účely

po dobu stanovenou smlouvou; podání kdykoliv
Smluvní výzkum po dobu stanovenou smlouvou; podání kdykoliv
Výpočetní čas na superpočítači LUMI Veřejné grantové soutěže IT4Innovations nebo Grantové soutěže EuroHPC JU
Grantové soutěže EuroHPC JU Benchmark and Development Access Modes Calls | Regular Access Mode Calls  Extreme Scale Access Mode Calls

A. oTEVŘENÝ PŘÍSTUP

Tato kategorie přístupu upravuje rozdělení výpočetních zdrojů výzkumné komunitě z České republiky na základě vědecké excelence, výpočetní kompetence a připravenosti a předpokládaného přínosu pro společnost a ekonomiku. Výpočetní zdroje jsou rozdělovány formou otevřeného přístupu pro výzkumné a vývojové činnosti nehospodářské povahy.

A1) VEŘEJNÁ GRANTOVÁ SOUTĚŽ IT4INNOVATIONS

Podpora špičkových výzkumných, vývojových a inovačních (VaVaI) aktivit jednotlivců a jejich spoluřešitelských týmů. Grantová soutěž je vypisovaná 3x ročně (únor, červen, říjen).

Oprávněnými uchazeči jsou zaměstnanci výzkumných organizací se sídlem v České republice.

Doba alokace: 12, 24 nebo 36 měsíců

Lhůty: 40 pracovních dnů pro podání žádosti; rozhodnutí do 55 dnů od ukončení přijímání žádostí

Aktuální grantová soutěž

A2) INSTITUCIONÁLNÍ A KOMUNITNÍ PŘÍSTUP

Podpora vybraných výzkumných organizací k realizaci (VaVaI) aktivit v rámci specifického (oborového) zaměření. Výzva je vyhlášena v závislosti na aktuálních potřebách a možnostech. 

Oprávněnými uchazeči jsou výzkumné organizace se sídlem v České republice.

Doba alokace: 12, 24 nebo 36 měsíců

Lhůty: 90 dnů pro podání žádosti; rozhodnutí do 55 dnů od ukončení přijímání žádostí 

A3) RYCHLÝ A TESTOVACÍ PŘÍSTUP

Určen pro řešení menších, krátkodobých výpočetních úloh, testování konceptů, ladění a vývoj aplikací, pro výzkumné, vývojové a inovační aktivity. Primárním cílem je příprava na Veřejnou grantovou soutěž či Institucionální a komunitní přístup. Podání žádosti je možné kdykoliv.

Oprávněnými uchazeči jsou zaměstnanci výzkumných organizací se sídlem v České republice.

Doba alokace: max. 4 měsíce

Lhůty: rozhodnutí do 7 dní od podání

Formulář žádosti naleznete zde: DOCX nebo ODT. Vyplněnou žádost v anglickém jazyce podávejte po registraci skrze webový portál.

B. PŘÍSTUP PRO TEMATICKÉ VYUŽITÍ KAPACIT

Poskytování výpočetních zdrojů pro společensky důležité úkoly, výukové a vzdělávací aktivity, komerční činnost (v omezeném rozsahu), vlastní výzkum infrastruktury.

B1) SPOLEČENSKY DŮLEŽITÉ ÚKOLY

Přístup pro realizace vzdělávacích, výzkumných a inovačních aktivit ve veřejném zájmu. Určen pro veřejné organizace a výzkumné organizace v České republice.

Doba alokace: max. 12 měsíců

Lhůty: podání kdykoliv, rozhodnutí do 30 dní

B2) VÝUKOVÉ A VZDĚLÁVACÍ AKTIVITY

Přístup pro zajištění výpočetní kapacity pro výuku, školicí a vzdělávací akce. Určen zaměstnancům a studentům výzkumných organizací v České republice.

Doba alokace: max. 12 měsíců

Lhůty: podání kdykoliv, rozhodnutí do 30 dní

B3) VLASTNÍ VÝZKUM INFRASTRUKTURY

Přístup pro VaVaI aktivity zaměřené na rozvoj, zlepšování a optimalizaci služeb velké výzkumné infrastruktury (např. v rámci projektů na podporu e-INFRA CZ). Určen výhradně zaměstnancům výzkumných organizací sdružených v e-INFRA CZ.

Doba alokace: max. 12 měsíců

Lhůty: podání kdykoliv, rozhodnutí do 30 dní

B4) PRONÁJEM VÝPOČETNÍCH KAPACIT PRO KOMERČNÍ ÚČELY

IT4Innovations nabízí podnikům možnost pronájmu výpočetních kapacit provozovaných superpočítačů. Zájemci o tuto službu z řad právnických či fyzických osob si mohou zvolit na základě svých preferencí z následujících variant:

  • Standardní alokace sjednaná na určité období s předem dohodnutou kvótou

Jedná se o pronájem formou sdíleného přístupu s jinými uživateli s předem dohodnutým celkovým počtem jednotek výpočetního času (normalizovaných uzlohodin) a standardní uživatelskou podporou.

  • Alokace přizpůsobená zákazníkovi „na míru“

Zde patří např. výhradní možnost využití předem sjednaného počtu výpočetních uzlů v předem určeném období, která umožňuje okamžitý přístup k výpočetním kapacitám oproti standardní alokaci (tzv. statická alokace).

Doba alokace: Začíná po podepsání smlouvy, trvá po dobu stanovenou touto smlouvou, pouze na HPC zdrojích vymezených touto smlouvou.

Způsob podání žádosti: Bližší informace o vyplnění žádosti naleznete ZDE.

B5) SMLUVNÍ VÝZKUM

Jedná se o komerční využití výpočetních zdrojů za účelem smluvního výzkumu realizovaného VŠB-TUO na zakázku externího partnera. Přístupu mohou využít výhradně zaměstnanci VŠB-TUO při plnění smluvního výzkumu pro třetí stranu.

Lhůty: podání kdykoliv, rozhodnutí do 30 dní

 

Způsob podání žádostí pro B1), B2), B3) i B5): Formulář žádosti naleznete zde: DOCX nebo ODT. Vyplněnou žádost v anglickém jazyce podávejte po registraci skrze webový portál.

C. Nadnárodní přístup

C1) Výpočetní čas superpočítače LUMI

Superpočítač LUMI, který se nachází ve finském Kajaani, je jedním z nejrychlejších počítačových systémů na světě s výkonem 428,70 PFlop/s. Superpočítač LUMI je společnou investicí společného podniku EuroHPC a konsorcia LUMI. IT4Innovations je jedním z členů konsorcia LUMI. LUMI bude v letech 2021–2026 jedním z nejznámějších vědeckých nástrojů na světě.

O výpočetní zdroje na superpočítači LUMI je možné žádat v rámci Veřejných grantových soutěží vyhlášených IT4Innovations, nebo v rámci Grantových soutěží EuroHPC JU.

Seznamte se s vítěznými projekty v pilotních výzvách na LUMI-C a LUMI-G (první výzva).

C2) Grantové soutěže EuroHPC JU

European High Performance Computing Joint Undertaking (EuroHPC JU) je společná iniciativa mezi EU, evropskými zeměmi a privátními partnery, s cílem vyvinout v Evropě superpočítačový ekosystém světové třídy. 
Česká republika se podílí na aktivitách EuroHPC a všechny superpočítače EuroHPC jsou dostupné i uživatelům z České republiky v rámci těchto pěti typů výzev:

  • Benchmark Access

Umožňuje výzkumným pracovníkům a vývojářům aplikací testovat nebo srovnávat jejich aplikace. Hodnocení podaných projektů probíhá vždy první den v daném měsíci.

  • Development Access

Určená pro výzkumné pracovníky a vývojáře, kteří potřebují malý počet hodin uzlu pro vývoj, testování a optimalizaci svých aplikací před podáním žádosti o přístup. Hodnocení podaných projektů probíhá vždy první den v daném měsíci.

  • AI and Data-Intensive Applications Access

Cílená na průmyslové organizace, malé a střední podniky (SME), začínající firmy i subjekty veřejného sektoru, které potřebují přístup k superpočítačovým zdrojům, a to pro aplikace umělé inteligence a datově náročné aplikace. Hodnocení podaných projektů probíhá čtvrtletně v předem vypsaných termínech.

  • Regular Access

Zaměřená na výzkumníky a uživatele z veřejného sektoru, jejichž projekty vyžadují rozsáhlejší výpočetní z droje  nebo častý přístup k významným výpočetním a úložným kapacitám. Hodnocení podaných projektů probíhá dvakrát ročně v předem vypsaných termínech.

  • Extreme Scale Access

Vyhrazená pro inovativní výzkumné projekty s vysokým dopadem a přínosem, které vyžadují velmi rozsáhlý výpočetní čas, úložiště dat a podporu. Hodnocení podaných projektů probíhá dvakrát ročně v předem vypsaných termínech.

 

 

Podrobné informace k výzvám EuroHPC najdete na stránkách EuroHPC Access.