Provozujeme špičkovou národní superpočítačovou infrastrukturu

IT4Innovations představuje strategickou výzkumnou infrastrukturu v České republice a společně s dalšími dvěma infrastrukturami CESNET a CERIT-SC tvoří jedinou e-infrastrukturu tzv. e-INFRA CZ.

Prvním superpočítačem v IT4Innovations byl Anselm s teoretickým výkonem 94 TFlop/s, provozován v letech 2013 až 2021. V roce 2015 byl uveden do provozu superpočítač Salomon, který v témže roce se svým teoretickým výkonem 2 PFlop/s obsadil 40. místo v seznamu TOP500 nejvýkonnějších superpočítačů světa. Provoz Salomonu byl ukončen v roce 2021.

Od roku 2019 je uživatelům k dispozici specializovaný systém pro výpočty umělé inteligence NVIDIA DGX-2 s výkonem 130 TFlop/s a superpočítač Barbora s výkonem 849 TFlop/s. Ve spolupráci s evropským společným podnikem EuroHPC, sdružující významná evropská superpočítačová centra, byl v roce 2021 v IT4Innovations zprovozněn superpočítač Karolina se špičkovým výkonem 15,7 PFlop/s. V roce své instalace se stal nejvýkonnějším superpočítačem v ČR, 69. na světě dle žebříčku TOP500 a v žebříčku Green500 energeticky nejúčinnějších superpočítačů obsadil skvělé 8. místo. Jelikož se jedná o jeden z EuroHPC petascalových superpočítačů, jsou jeho výpočetní zdroje nabízeny také evropským vědeckým komunitám.

České výzkumné komunity však mají kromě superpočítačů provozovaných v IT4Innovations od konce roku 2021 přístup také k superpočítači LUMI, a to díky členství IT4Innovations v konsorciu LUMI. LUMI, jež se nachází ve finském Kajaani, je se špičkovým teoretickým výkonem 580 PFlop/s nejvýkonnějším evropským superpočítačem a 5. nejvýkonnějším na světě. IT4Innovations se podílí rovněž na jeho provozování.

V roce 2023 podepsalo IT4Innovations s EuroHPC JU jako vedoucí konsorcia LUMI-Q smlouvu o hostování, na jejímž základě bude v IT4Innovations instalován a provozován jeden ze šesti kvantových počítačů EuroHPC v Evropě.

Nejnovějším přírůstkem v IT4Innovations jsou komplementární systémy, které uživatelům poskytují přístup k nastupujícím, netradičním nebo úzce specializovaným hardwarovým architekturám.

16,7
PFlop/s
výkon našich superpočítačů
1,1
MW
spotřeba energie
30 000
procesorových jader

Superpočítače

Karolina
Výkon: 15,7 PFLOPS
v provozu od: 2021
Barbora
Výkon: 849 TFLOPS
v provozu od: 2019
NVIDIA DGX-2
Výkon: 130 TFLOPS
v provozu od: 2019

Co se u nás počítá

Naše výzkumné projekty
 
Jsme koordinátorem nebo členem celé řady projektů podpořených z programů FP7 a H2020.
Projekty našich uživatelů
 
Výpočetní čas výzkumníkům a akademickým pracovníkům z ČR přidělujeme rámci veřejné grantové soutěže.
Příklady spolupráce s průmyslem
Pomáháme firmám v přístupu a využití superpočítačů pro jejich vlastní inovace a rozvoj.

 

Provozní technologie

Naše superpočítače jsou umístěny v datovém sále o rozloze 500 m2 se zdvojenou podlahou o nosnosti až 2,5 t/m2. Pod podlahou se nachází systém napájení a přívody a odvody teplé (30°C–35°C) a studené vody (8°C–15°C) provozované v uvedených teplotních rozmezích a opatřené ventily pro snadné napojení racků chlazených vodou.

Sál poskytuje systém prevence vzniku požáru na bázi aktivního snižování koncentrace kyslíku na cca 15 %, která fyzicky znemožňuje vznik a šíření požáru.

Sál má dále k dispozici až 2,5 MW kapacity plně redundantního příkonu zálohovaného vlastními redundantními Dynamickými UPS. Tento příkon je chlazen 5 samostatnými chladícími okruhy, jež jsou osazeny 11 chladícími zařízeními třech typů a výkonů.

Součástí sálu jsou i redundantní datové přípojky do národní sítě CESNET a dále do Internetu.