PartneR: INFER WAY s.r.o.

Odvětví: architektura, pozemní stavitelství

Činnost společnosti INFER WAY je zaměřena především na projekční činnost v oblasti navrhování staveb, veřejných prostor, architektonicko-urbanistických studií a interiérů. Stupně projektové dokumentace zahrnují především architektonické a urbanistické studie a dále všechny další odpovídající stupně až po realizaci staveb a interiérů. Portfolio projektů zahrnuje občanské stavby, bytové stavby, rodinné domy a řadu interiérů.

Cílem spolupráce s Národním centrem kompetence pro HPC bylo vytvořit a následně ověřit vhodné postupy pro zpracování vstupních architektonických dat, které by umožnily generovat vizuálně atraktivní výstupy. Pro účely tohoto projektu byla využita dlouholetá odborná zkušenost a špičková infrastruktura národního superpočítačového centra IT4Innovations. Především se jednalo o vytvoření postupů, jak vhodně upravovat a dále doplňovat 3D scénu tak, aby bylo možné generovat videozáznamy ve fotorealistické kvalitě. Dále šlo o navržení postupů na úpravu scény, které by umožnily interaktivní průzkum scény ve virtuální realitě (VR) a zároveň poskytovaly vysokou vizuální kvalitu. V obou případech byla použita syntéza obrazu (rendering) pomocí algoritmu sledování cest (path tracing). V případě generovaného videozáznamu byla tato metoda použita k vykreslení všech detailů scény. V případě VR scény byla metoda použita k tzv. zapečení realistického osvětlení do textur, které byly následně použity pro tvorbu materiálů jednotlivých objektů. K dosažení rychlých a přesných výstupů renderingu bylo využito superpočítače.

Řešení využívá kompletní open-source nástroj Blender, který umožňuje vytvářet a upravovat 3D obsah včetně parametrizace scény. Jako klíčový prvek v procesu transformace vstupních dat s architektonickými návrhy do vysoce realistických vizualizací byl použit fyzikálně založený fotorealistický renderer Cycles. Pro samotný rendering bylo použito naše vlastní rozšíření softwaru Blender, díky kterému je možné v maximální míře využít nejmodernějších superpočítačů, a tak celý proces výrazně urychlit. Na základě toho byla navržena a otestován postup, která z 3D návrhu umožní realizovat buď interaktivní vizualizaci ve VR s realisticky vykreslenými světly a stíny, nebo zcela fotorealistická videa.

Pracovní postup zpracování aplikovaný na architektonická data.

Slovo partnera

Martina Peřinková, jednatelka INFER WAY s.r.o.

Díky tomuto postupu lze dosáhnout vysoce kvalitní vizualizace z architektonických návrhů a je možné jej integrovat do standardní sady nástrojů architekta. Výstupy mohou klientům lépe zprostředkovat různé architektonické návrhy a díky integraci technologie VR do procesu mohou být výsledné vizualizace vysoce interaktivní a realistické. To může dále zefektivnit a urychlit komunikaci mezi architektem a klientem, zejména ve fázi diskuse návrhu.“

Tato spolupráce byla podpořena projektem EuroCC2. Tento projekt získal finanční prostředky z Evropského společného podniku pro vysoce výkonnou výpočetní techniku na základě grantové dohody č. 951732. Společný podnik získává podporu z programu Evropské unie pro výzkum a inovace Horizont 2020 a Německa, Bulharska, Rakouska, Chorvatska, Kypru, České republiky, Dánska, Estonska, Finska, Řecka, Maďarska, Irska, Itálie, Litvy, Lotyšska, Polska, Portugalska, Rumunska, Slovinska, Španělska, Švédska, Spojeného království, Francie, Nizozemska, Belgie, Lucemburska, Slovenska, Norska, Švýcarska, Turecka, Severní Makedonie, Islandu, Černé Hory. Tento projekt získal finanční prostředky z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky (ID:MC2101).