PartneR: ARMATURY Group a.s.

Odvětví: STROJÍRENSKÝ PRŮMYSL

Společnost ARMATURY Group se specializuje především na výrobu armatur, technologických celků a související služby. Široký sortiment, kvalita výroby, možnost úprav dle požadavků zákazníků a lidský přístup dělají ze společnosti ARMATURY Group už dlouhá léta žádaného partnera pro řadu malých i velkých firem nejen v České republice. Výrobky společnosti jsou ze 70 % exportovány do zemí celého světa.  ARMATURY Group je součástí skupiny Vexve Armatury Group, která je předním evropským dodavatelem armatur pro energetiku. Vlastníkem skupiny a provozovatelem je stabilní finská investiční společnost DevCo Partners Oy.

Hlavním cílem spolupráce s Národním centrem kompetence pro HPC bylo ověření koncepce, která by porovnala dostupné možnosti simulace pohybujících se těles v tekutém prostředí prostřednictvím metody CFD, tj. počítačové dynamiky tekutin. Všechny dostupné metody lze použít ke studiu stacionárních stavů a časově závislých simulací, kdy geometrie mění svůj tvar v důsledku pohybu hranic tělesa a případně jeho deformace, což způsobuje změnu průtočného průřezu. Každá metoda má své výhody a nevýhody a jejich přímé porovnání na konkrétním případu ukáže, která metoda by se měla v budoucnu použít.

V rámci ověření konceptu byly porovnány čtyři metody, a to (i) metoda pohyblivé sítě, (ii) metoda dynamické sítě, (iii) metoda překrývajících se sítí a (iv) metoda ponořeného tělesa za účelem získání představy o nárocích na jednotlivé metody, jejich omezeních a přesnosti výsledků, které poskytují. Simulace byly provedeny na „zjednodušené“ klapce, která byla navržena tak, aby neomezovala použití jakékoli metody pohyblivé sítě. Za účelem získání uceleného obrazu o možnostech všech dostupných metod byly blíže studovány a porovnávány vlastnosti, jako točivý moment v závislosti na čase, průtok klapkou a vliv rychlosti jejího uzavírání. Přesnost výsledků je přímo úměrná velikosti prvků použitých k diskretizaci výpočetní oblasti a výpočetní čas je přímo úměrný náročnosti úkolu.

 


Obrázek 1: Metoda překrývajících se sítí

Obrázek 2: Metoda ponořeného tělesa

 

Slovo partnera

Lukáš Kušnír, Ředitel výzkumu a vývoje, Armatury group

„Společnost ARMATURY Group získala díky této spolupráci komplexní informace o možnostech a omezeních různých metod řešení u pohybujících se těles v tekutém prostředí, které hrají významnou roli při řešení konkrétního případu. Využití HPC infrastruktury umožní nejen sestavit výpočetní modely s vyšší přesností výsledků, ale také pomůže dokončit tyto simulace v přiměřeném čase, což vede k úspoře nákladů. Vedle toho použití superpočítačů je výhodné pro optimalizaci návrhu, kdy je třeba provést mnoho simulací.“

Tato success story byla podpořena projektem EuroCC. Tento projekt získal finanční prostředky z Evropského společného podniku pro vysoce výkonnou výpočetní techniku na základě grantové dohody č. 951732. Společný podnik získává podporu z programu Evropské unie pro výzkum a inovace Horizont 2020 a Německa, Bulharska, Rakouska, Chorvatska, Kypru, České republiky, Dánska, Estonska, Finska, Řecka, Maďarska, Irska, Itálie, Litvy, Lotyšska, Polska, Portugalska, Rumunska, Slovinska, Španělska, Švédska, Spojeného království, Francie, Nizozemska, Belgie, Lucemburska, Slovenska, Norska, Švýcarska, Turecka, Severní Makedonie, Islandu, Černé Hory. Tento projekt získal finanční prostředky z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky (ID:MC2101).