–
Tajemná, nedostižná a komplikovaná. I tak na vás může věda působit, ale ne, když je Noc vědců. Noc, kdy vám věda a vědci ukážou svou pravou tvář.
Už jste někdy slyšeli o superpočítačích? Víte, jak moc ovlivňují náš každodenní život? Národní superpočítačové centrum IT4Innovations otevírá své brány a zve všechny děti a dospělé na prohlídky, hry, přednášky a hlavně SUPERzábavu. Na ty šikovné čekají také SUPERdárky.
SUPERPROHLÍDKY
Nahlédněte do zákulisí superpočítačového centra
Podívejte se do míst, kam se běžně málokdo dostane a dozvíte se, co vše je potřeba k provozování superpočítačů. Od podzemí, kde se ukrývá unikátní záložní napájecí systém, až po střechu, kde jsou výměníky tepla s tepelnými čerpadly, díky kterým jsme schopni vytápět celou naši budovu a ohřívat užitkovou vodu.
KDE: Sraz na recepci v přízemí 10 minut před prohlídkou.
KDY: 16:00, 17:00 a 18:00
Na prohlídku je nutná REGISTRACE.
Prohlídky jsou vhodné pro dospělé a děti od 8 let.
Věda ve virtuální realitě
Pohodlně se usaďte, nasaďte si 3D brýle a staňte se součástí námi řešených vědeckých projektů, které přenášíme do virtuální reality. To, co na první pohled vypadá jako kino, je totiž ve skutečnosti Laboratoř vizualizace a virtuální reality.
Na prohlídky je nutná REGISTRACE.
KDE: Sraz na recepci v přízemí 10 minut před prohlídkou.
KDY: 17:30, 18:30, 19:30 a 20:30.
Prohlídky jsou vhodné pro dospělé a děti od 8 let.
superPŘEDNÁŠKY
Dnešní věda se bez superpočítačů neobejde. Poslechněte si zajímavé přednášky a zjistíte, kde všude superpočítače pomáhají. Nudit se rozhodně nebudete!
17:00 – 22:00 Věda v „rukou“ superpočítačů
Výpočetní čas IT4Innovations je určen pro řešení úloh ve výzkumu a vývoji především pro akademická pracoviště a další výzkumné instituce v České republice. Jen v minulém roce bylo rozděleno 280 milionů jádrohodin mezi 330 výzkumných projektů.
Zastavte se na malou chvíli a poslechněte si, co to onen výpočetní čas je, a především kdo a k jakým zajímavým projektům výpočetní čas nejvýkonnějších českých superpočítačů využívá.
Přednášku si pro vás připravil: Tomáš Kozubek, vědecký ředitel IT4Innovations
17:30 – Kvantové počítání: vyřešme společně jednoduchý příklad
O kvantovém počítači, kvantovém počítání a kvantové vědě slýcháme v poslední době ze všech stran. Ale v čem vlastně spočívá podstata kvantového počítání? Jaký je jeho princip? To vám prozradíme na jednoduchém příkladu kvantového obvodu, který si klidně můžete sami spustit na volně dostupném simulátoru.
Přednášku si pro vás připravili: Marek Lampart a Jiří Tomčala
18:15 – Pátrání po nových lécích s pomocí superpočítačů
Víte, jakým způsobem se v dnešní době vyvíjí léky, jak dlouho trvá jejich vývoj a jaké jsou průměrné náklady od zahájení výzkumu po uvedení léků na trh? A jakou roli při tom všem vlastně hrají superpočítače? Nejen na tyto otázky vám odpoví Pavel Hobza, výpočetní chemik a nejcitovanější český vědec, který svými objevy přepsal učebnice chemie. Nenechte si ujít jedinečnou příležitost a přijďte si poslechnout jeho vyprávění o pátrání po lécích s pomocí superpočítačů.
Přednášku si pro vás připravil Pavel Hobza, vedoucí skupiny Nekovalentní interakce na Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd a externí specialista v IT4Innovations
19:00 – Digitální vizualizace v oftalmochirurgii
Seznámíte se s vývojem vizualizace operačního pole pomocí optických pomůcek – lupových brýlí, následně vývojem prvních mikroskopů až k současnému stavu – vytváření specializačních digitálních zobrazovacích systémů s trojrozměrným zobrazením operačního pole pro celý operační tým. Předvedeny budou také budoucí trendy včetně zapojení robotické chirurgie a telemedicíny s bohatou vlastní foto a videodokumentací.
Přednášku si pro vás připravil: Jan Němčanský, přednosta Oční kliniky Fakultní nemocnice Ostrava a Lékařské fakulty Ostravské univerzity
19:45 – Vše, co jste chtěli vědět o superpočítačích a nevěděli, koho se zeptat
Přijďte si poslechnout, co je superpočítačové centrum, k čemu slouží, čemu pomáhá a jaké projekty se u nás řeší. To vše a mnohem více přímo z úst ředitele IT4Innovations, který zodpoví vše, na co jste se kdy o superpočítačích chtěli zeptat!
Přednášku si pro vás připravil: Vít Vondrák
superSOUTĚŽ PRO DĚTI
Piráti útočí na superpočítače
Pirátské lodě obklíčily naše superpočítačové centrum. Chtějí zaútočit na náš superpočítač a zmocnit se ho. Pomůžete nám jejich útok odrazit? Vašim úkolem bude získat splněním úkolů tajné SUPERheslo, kterým dokážete aktivovat speciální bezpečnostní systémy, ovládnout počasí a piráty velkou vlnou odporu porazit. Pokud budete úspěšní, čeká na vás SUPERodměna!
SUPERZÁBAVA
Superpočítače zblízka
Zastavte se v našem showroomu! Prohlédněte si zblízka nejvýkonnější superpočítače v České republice. Představíme vám, z čeho se skládají, jaký software používají, kolik energie spotřebují. Uvidíte na vlastní oči, jaký je rozdíl mezi běžným počítačem a superpočítačem, ale také se dozvíte, co mají společného. Prostě vše, co by vás o superpočítačích mohlo zajímat, vám zodpoví specialisté oddělení superpočítačových služeb IT4Innovations.
Sci-fi nebo realita?
Máte rádi sci-fi? I dobrodružství hrdinů v našich komiksech vám mohou připadat nereálná. Zapojili jsme notnou dávku fantazie, ale základem je skutečná práce vědců. Zvídaví čtenáři si u nás mohou z komiksů “vyčíst“ odměnu, ale hlavně se seznámit se superhrdiny, kteří mění sci-fi v realitu.
Fotbal robotů
Fotbal robotů je neustále se rozvíjející vědní oblastí, která se zabývá nejistým a dynamickým prostředím vzájemně spolupracujících agentů – robotů. Spojuje v sobě mnoho zdánlivě různých zájmových oblastí, jako je například výzkum multi-agentních systémů, zpracování obrazu z kamer v reálném čase, ovládání či řízení samostatných robotů, plánování cest a vzájemná kooperace robotů na herním poli, vyhýbání se překážkám a mnohdy se v něm uplatňují i metody strojového učení, jinak řečeno AI – umělá inteligence.
Na IT4Innovations vyvíjíme vlastní 3D simulátor hry fotbalu robotů, který v sobě tyto vědecké metody využívá.
Přijďte si jej vyzkoušet, vytvořte si vlastní herní strategii pro svůj tým robotů a zkuste ve fotbale robotů porazit svého sourozence, rodiče nebo i náš domácí tým z IT4Innovations!
Virtuální realita a superpočítače
Na náš datový sál se dostane jen málokdo. Vy ale můžete, a to díky 3D brýlím! Prohlédněte si naše superpočítače opravdu zblízka.
Při průzkumu datového sálu se můžete podívat na proudění vzduchu kolem auta, které je na datovém sále v naší virtuální realitě umístěno. Výpočet proudění vzduchu je časově velmi náročný, díky superpočítačům se však doba výpočtu rapidně zkrátí.
Síla matematiky
Jednou rovnicí zvládneme datovat vznik obrazů, určit množství drogy v krvi, zjistit stáří starověkých vykopávek nebo předpovědět rychlost ochlazování kávy. Přijďte si s námi dát kávu a přitom sledovat robota v akci nebo zkoumat postupy řešení hlavolamů.
Úžasný svět nanooptiky
Předvedeme vám, jak vytvářet barvy pomocí nanostruktur, ukážeme příklady bezpečnostních hologramů a difraktivní optiky a vysvětlíme způsob jejich výroby s využitím pokročilých litografických metod a návrhu pomocí výpočetních postupů.
Co vše prozradí vaše oči
Společnost Bonmedix společně s odborníky na umělou inteligenci z IT4Innovations pracuje na projektu zaměřeného na expertní systém využívající modelování a trénování neuronových sítí pro klasifikaci a segmentaci snímků používaných při vyšetření sítnic pacientů v kontextu onemocnění diabetické retinopatie (cukrovkové slepoty). Naše superpočítače pomáhají k přesnějšímu natrénování a validaci jednotlivých modelů a v konečném důsledku tak i k budoucímu masivnímu navýšení vyšetřovací kapacity, což umožní screening pro všechny pacienty bez ohledu na personální kapacity odborníků a včasné záchyty závažných očních chorob souvisejících s věkem či diabetem.
Ukázku tohoto jedinečného systému využívajícího neuronové sítě pro detekci patologií souvisejících s diabetickou retinopatií nad vašimi snímky pořízenými tzv. fundus kamerou si v pátek večer můžete exkluzivně vyzkoušet přímo v IT4Innovations.