Ostrava, 10. dubna 2025 – Evropa chce dlouhodobě posilovat svou technologickou suverenitu v oblasti vysoce výkonného počítání a umělé inteligence. Jedním z kroků má být vyvinutí procesorů nové generace pro superpočítače navržené a vyvinuté výhradně v Evropě včetně optimalizovaného softwarového ekosystému určeného pro výzkumné a průmyslové aplikace. Do těchto aktivit je zapojena také Česká republika, konkrétně společnost Codasip a národní superpočítačové centrum IT4Innovations.

Evropa je dlouhodobě závislá na neevropských hardwarových a softwarových řešeních pro superpočítače, což ohrožuje její suverenitu, ekonomickou stabilitu a technologickou konkurenceschopnost. Evropská unie vyčlenila 6 miliard korun na podporu aktivit spojených s RISC-V, což je otevřená hardwarová architektura podobně jako open source software. V následujících letech má dojít k vytvoření plně evropského hardwarového a softwarového ekosystému pro superpočítače a umělou inteligenci s vysoce výkonnými a energeticky úspornými procesory a akcelerátory navrženými a vyvinutými výhradně v Evropě. Jedním ze zásadních kroků je start projektu DARE, jenž vyvine tři různé čiplety založené na architektuře RISC-V, což jsou menší specializované bloky, z nichž lze následně vyskládat velmi komplexní a výkonné procesory budoucích superpočítačů. Čiplety překonávají omezení tradičních monolitických čipů díky vyšší efektivitě, škálovatelnosti a nižším nákladům.

K posílení digitální suverenity přispěje také Česká republika, konkrétně brněnská technologická společnost Codasip, která povede vývoj univerzálního procesoru určeného pro vysoce výkonné výpočetní úlohy. Do jeho vývoje budou zapojeni i vědci z národního superpočítačového centra IT4Innovations při VŠB – Technické univerzitě Ostrava. „Primárně budeme řešit optimalizaci elektrické spotřeby a teplotní management pomocí softwaru MERIC suite, který v našem superpočítačovém centru již deset let vyvíjíme. MERIC by rovněž měl sloužit jako nástroj pro monitorování spotřeby elektrické energie a ladění hardwarových parametrů DARE chipletů,” objasňují Lubomír Říha z Laboratoře pro výzkum infrastruktury, který je hlavním řešitelem projektu v IT4Innovations, a Ondřej Vysocký, vedoucí vývoje MERIC suite.

„Účast České republiky v rámci této aktivity nás jednoznačně řadí mezi evropskou technologickou špičku v IT. Zároveň budeme mít přístup ke špičkovým technologiím již ve fázi jejich vývoje, což nám poskytne určitý technologický náskok,“ dodává Vít Vondrák, ředitel IT4Innovations.

Projekt DARE podporovaný EuroHPC JU a koordinovaný Barcelona Supercomputing Center spojuje 38 předních partnerů z celé Evropy. Na konci své první fáze položí projekt základy pro první plně evropský superpočítač. Více informací na webu projektu.

 

Projekt DARE SGA1 získává finanční prostředky z Evropského společného podniku pro vysoce výkonné počítání na základě grantové dohody č. 101202459. Společný podnik je podpořen z programu Evropské Unie Horizont Evropa pro výzkum a inovace a z fondů Španělska, Německa, České republiky, Itálie, Nizozemska, Belgie, Finska, Řecka, Chorvatska, Portugalska, Polska, Švédska, Francie a Rakouska. Financováno Evropskou Unií.