Na začátku dubna byl 58 vědcům a vědkyním schválen výpočetní čas pro jejich výzkumné projekty. Stalo se tak v rámci Veřejné grantové soutěže (zkráceně VGS) a jejího 24. kola. Celkem se mezi projekty rozdělilo 1 497 623 uzlohodin.

Karolina, Barbora, DGX-2, ale i finský LUMI. Na všech těchto superpočítačích se budou vítězné projekty počítat. Právě superpočítač LUMI je dlouho očekávanou novinkou, ke které v rámci 24. kola VGS získalo přístup pět výzkumnic a výzkumníků. Výpočty českých vědců na jednom z nejvýkonnějších superpočítačů světa je umožněno díky členství IT4Innovations v LUMI konsorciu.

Ve 24. kole grantové soutěže výzkumníci žádali o celkem 1 574 002 uzlohodin. Podané žádosti prošly kontrolou alokační komise, která rozhodla o částečné redistribuci výpočetních zdrojů a k mírnému snížení alokací u některých z hodnocených projektů. Celkově bylo 58 vítězným projektům přiděleno 1 497 623 uzlohodin, což je o cca 5 % méně, než jaké bylo poptávané množství.

Nejvíce výpočetního času žádali řešitelé z oblasti materiálových věd, a to 65 %. Na druhém místě s 20 % skončily projekty z oborů biověd a bronzovou příčku s 6 % obsadily projekty z oblasti věd o Zemi. Výpočetně nejnáročnějším projektem 24. VGS pak byl projekt Dany Nachtigallové z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR s názvem „Computational modelling of photocatalytic water splitting and hydrogen formation on TiO2 surfaces“. 

A jak si na tom stály jednotlivé instituce? Ve 24. kole VGS si o nejvíce výpočetních zdrojů požádali vědci a vědkyně z Akademie věd České republiky (37 %). Po nich následovali řešitelky a řešitelé z VŠB-TUO (24 %) a třetí příčku s 10 % obsadila Univerzita Karlova v Praze.

Podpořené projekty 24. Veřejné grantové výzvy


Veřejné grantové soutěže (VGS) jsou nejčastějším způsobem, jak lze výpočetní čas v IT4Innovations získat. Například v roce 2021 74 % veškerého výpočetního času, které IT4Innovations poskytlo, vyčerpaly právě projekty vzešlé z Veřejných grantových soutěží, 20 % připadlo na nekomerční projekty schválené ředitelstvím a 5 % z celku se uskutečnilo ve prospěch grantových soutěží vyhlašovaných EuroHPC JU a PRACE. Nejméně výpočetního času, 1 %, se spotřebovalo v rámci placeného pronájmu.

VGS se vypisují třikrát ročně, přihlásit se do nich mohou výzkumníci a akademičtí pracovníci z České republiky, jimž je výpočetní čas poskytován zcela zdarma.