Předpovídání aerodynamických vlastností letadel a aut, pevnostní výpočty rozsáhlých strojních či stavebních konstrukcí, ale i detailní modely předpovídající vývoj klimatu či simulující různé tělesné funkce. V Praze se na konferenci International Conference on Domain Decomposion Methods (DD27) sešli přední světové špičky v oboru, který spojuje numerickou matematiku se světem výkonných superpočítačů. Na těchto počítačích se díky algoritmům rozkladu oblasti (domain decomposition) dají řešit velmi rozsáhlé úlohy simulací z vědecké i inženýrské praxe. Významnou konferenci spolupořádalo IT4Innovations.
Konference DD27, která se konala od neděle 24. července do pátku 29. července 2022 v prostorách Fakulty stavební ČVUT v Praze v Dejvicích, se účastnilo na 200 účastníků včetně průkopníka metod rozkladu oblasti Olofa Widlunda působícího na Courant Institute Newyorské univerzity, který vychoval celu řadu dalších odborníků – někteří z nich byli setkání rovněž přítomni. Mezi účastníky byli i sponzoři konference z řad výrobců superpočítačů HPE, ATOS a M Computers.
S příspěvky vystoupili také kolegové z IT4Innovations. Tomáš Karásek z Laboratoře vývoje paralelních algoritmů v rámci DD27 představil příklady dobré praxe Národního centra kompetence pro HPC, tutéž laboratoř zastoupil také Oldřich Vlach s přednáškou Unpreconditioned H-TFETI: Conditioning of Schur complements of clusters, implementation, and solving huge problems a Ondřej Meca z Laboratoře pro výzkum infrastruktury představil projekt Highly parallel loading and processing of unstructured meshes. Mezi předsedajícími jednotlivých bloků se objevil také Tomáš Kozubek, vědecký ředitel IT4Innovations.
Konferenci spolupořádal Matematický ústav AV ČR s IT4Innovations a ČVUT. Organizuje se jednou za jeden a půl roku a putuje mezi Amerikou, Asií a Evropou. V České republice se konala poprvé.
Více o konferenci včetně programu na: www.dd27.cz
Více o konferencích DDM: www.ddm.org