Workshop NanoLumCat Ostrava 2024 přinesl významné poznatky v oblasti uhlíkových teček a jednoatomární katalýzy pro obnovitelné zdroje energie. Účastníci se dozvěděli o nejnovějších vědeckých pokrocích a diskutovali o možnostech nových technologií v oblasti nanomateriálů pro udržitelný rozvoj. Jednalo se o jedno z největších setkání věnované této tematice na světě, jehož účastníci odcházeli s novými poznatky a inspirací pro svou další práci v oboru.
Workshop proběhl 8. až 10. května v superpočítačovém centru IT4Innovations za účasti 39 odborníků z Itálie, Německa, Španělska, Polska, Slovenska, Číny, ČR a dalších zemí. Své síly při pořádání vědeckého workshopu spojila VŠB – Technická univerzita Ostrava s CATRIN Univerzity Palackého v Olomouci. Akce se konala pod záštitou programu Global Experts a projektu SAN4Fuel.
„Jsem velice příjemně překvapen zájmem kolegů z celé Evropy o téma uhlíkových teček. Během třídenního setkání jsme se shodli na nutnosti pořádat akce podobného formátu pro tuto úzce specializovanou komunitu minimálně jednou ročně, protože právě sdílení informací a poznatků je nedílnou součástí vědecké práce. V rámci diskuzí zaznělo mnoho zajímavých úvah, kterým bude rozhodně potřeba se v našich výzkumech dále věnovat,“ uvedl jeden z hlavních organizátorů akce Michal Otyepka.
Workshopu se zúčastnil jeden z předních světových vědců v oblasti časově rozlišené spektroskopie, Dirk M. Guldi, který v současné době působí jako profesor na Univerzitě Friedricha Alexandera v německém Erlangenu-Nürnbergu. Guldi se zaměřuje zejména na vývoj materiálů na bázi uhlíku, jako jsou fullereny a uhlíkové tečky, které jsou využitelné pro sběr slunečního záření. „Workshopu NanoLumCat jsem se s mnoha přáteli rád zúčastnil, protože nás spojuje zájem o uhlíkové tečky jakožto unikátních materiálů pro přeměnu sluneční energie. Bylo mi velkým potěšením se zúčastnit a vedli jsme mnoho vzrušujících a zajímavých mezioborových diskuzí,“ dodal Guldi.
Chirální uhlíkové tečky byly ústředním tématem přednášky Andreye Rogache, experta na syntézu, sestavování a optickou spektroskopii koloidních polovodičových a kovových nanokrystalů a jejich hybridních struktur a jejich využití pro aplikace související s energetikou. „Do Ostravy jsem přijel velmi rád, protože se svým dobrým přítelem a kolegou Michalem Otyepkou spolupracuji na projektu programu Global Experts. Workshop NanoLumCat byl věnovaný uhlíkovým tečkám, jejich světlo emitujícím i katalytickým vlastnostem,“ sdělil Rogach, který pracuje na City University of Hong Kong a na VŠB-TUO je ústřední osobností grantu Moravskoslezského kraje programu Global Experts s názvem Experimentální a teoretické studie luminoforů s chirálními uhlíkovými tečkami emitující blízké infračervené záření.
Přednášky věnované zejména experimentům, doplnily příspěvky z oblasti návrhu a teoretického popisu vlastností uhlíkových nanomateriálů. Přední odbornice na interakci světla a molekul, profesorka Vídeňské univerzity Leticia Gonzalez, hovořila o tom, jak lze počítat optické vlastnosti molekul: „Tento workshop byl skvělou příležitostí k setkání lidí z různých oblastí, teoretické i experimentální. Společně jsme diskutovali o hledání řešení, jak využít sluneční světlo k výrobě nových obnovitelných zdrojů energie.“
Kromě přednášek a diskuzí třídenní program zahrnoval také prohlídku superpočítačového centra IT4Innovations.