Na konferenci IT4Innovations se sešlo 79 účastníků, kteří během dvoudenního programu měli možnost zapojit se do odborných přednášek a diskuzí zaměřených na využití superpočítačů ve strojovém učení, kvantové chemii, molekulární dynamice i materiálovém inženýrství. V programu zaznělo celkem 22 přednášek a prezentováno bylo 33 vědeckých posterů. 

Tři klíčové příspěvky, které vybral programový výbor konference, se zaměřily na aktuální témata výzkumu.

Jan Řezáč z Akademie věd ČR představil metodu PM6-ML, která propojuje semiempirickou kvantově-mechanickou metodu PM6 s moderními přístupy strojového učení, což přináší nové možnosti v návrhu léků. PM6-ML se tak stává užitečným nástrojem pro rychlejší a efektivnější vývoj farmaceutických látek. Více informací o jeho výzkumu i implementaci této metody najdete [zde].

Pavel Polishchuk z Univerzity Palackého v Olomouci zastoupil svou kolegyni Alexandru Ivanovou a představil automatizovaný nástroj StreaMD, který umožňuje simulace molekulární dynamiky. Díky knihovně Dask v Pythonu tento nástroj podporuje paralelizaci a distribuované výpočty, což výrazně zvyšuje efektivitu, a zkracuje dobu zpracování díky výpočtům akcelerovaným GPU. Detaily o tomto open-source nástroji naleznete [zde].

Michal Kravčenko z IT4Innovations prezentoval optimalizaci tvarů, zejména pro návrhy profilů křídel letadel a karoserií aut, kde se k hodnocení aerodynamických vlastností běžně využívají simulace proudění (CFD). Aby byl tento proces rychlejší a méně nákladný, podílí se na vývoji diferencovatelného modelu využívajícího strojové učení, který dokáže přibližně předpovědět výsledky CFD simulací za zlomek výpočetních nákladů a času. Díky tomu je možné provádět rychlé iterace návrhů a tím výrazně zjednodušit optimalizaci pro reálné inženýrské aplikace. Více o jeho příspěvku a výzkumu [zde].

Důležitým bodem programu byla i diskuze Rady uživatelů, která se zaměřila na nové typy procesorů plánované pro příští systémy a na možnosti spouštění úloh na kvantovém počítači. Diskuze přinesla cennou zpětnou vazbu jak pro uživatele, tak pro zástupce IT4Innovations, kteří se díky tomu lépe orientují v potřebách výzkumné komunity.

João Barbosa z IT4Innovations představil služby týmu High Level Support Team (HLST), které jsou dostupné uživatelům superpočítačů EuroHPC JU, včetně Karoliny. HLST poskytuje odbornou podporu na míru – od optimalizace pracovních postupů a řešení problémů až po poradenství v oblasti modernizace kódu, správy dat a efektivního využívání zdrojů. Jak se spojit s HLST a využít tak pomoc odborníků díky projektu EPICURE, najdete podrobně v jeho prezentaci [zde].

Tomáš Karásek z IT4Innovations prezentoval podrobný přehled o současném stavu superpočítačů evropského společného podniku EuroHPC. Zaměřil se nejen na aktuální výpočetní systémy a možnosti přístupů k nim, ale také na proces hodnocení projektových žádostí a výsledky grantových výzev. V prezentaci [zde] najdete i odkazy na technické specifikace superpočítačů, které jsou dostupné nejen zaměstnancům českých výzkumných institucí, ale také firmám a veřejným institucím. Zájemcům o využití těchto zdrojů jsou k dispozici specialisté z českého Národního centra kompetence pro HPC, kteří ochotně poskytnou odborné poradenství.

Posterová sekce konference nabídla vědcům prostor k prezentaci nejnovějších projektů v oblasti molekulárních simulací, výpočetní chemie a biofyziky. Výzkumníci zde mohli sdílet své poznatky a diskutovat výzvy, se kterými se při své práci setkávají.

 

Konference IT4Innovations tak opět potvrdila význam superpočítačů pro vědecký výzkum a poskytla platformu pro sdílení poznatků
v oblastech superpočítačových technologií, materiálových věd, farmaceutického výzkumu a dalších vědeckých disciplín.