V Bruselu proběhla 5. března 2024 klíčová událost zaměřená na budoucnost evropských superpočítačů a umělé inteligence, kterou hostilo konsorcium LUMI. Diskutovalo se o nutnosti sjednocení a propojení ekosystémů v oblasti dat, vysoce výkonného počítání, kvantových technologií a umělé inteligence. Tématem byl také systematický rozvoj dovedností a kompetencí v těchto oblastech. Významní řečníci, včetně europoslance Andruse Ansipa a evropské komisařky Margrethe Vestagerové, přinesli zajímavé pohledy na současnou situaci a budoucnost evropského superpočítačového a AI ekosystému. Diskutovalo se rovněž o energetické účinnosti superpočítačů a o rozvoji kvantových technologií v rámci Evropy. Na akci vystoupil i Branislav Jansík, ředitel superpočítačových služeb IT4Innovations.
Andrus Ansip, poslanec Evropského parlamentu, zdůraznil význam celoevropského společného podniku (EuroHPC JU) v celosvětovém superpočítačovém závodě i pro vývoj umělé inteligence: „Vývoj velkých jazykových modelů a generativní umělé inteligence vyžaduje superpočítače světové úrovně. Díky EuroHPC JU máme šanci dostat Evropu na mapu umělé inteligence.“
Margrethe Vestagerová, výkonná místopředsedkyně Evropské komise pro Evropu připravenou na digitální věk a komisařka pro hospodářskou soutěž, dodala, že: „EuroHPC JU dokazuje, že Evropa umí i jiné věci než jen regulovat. Úspěchy, jako jsou digitální dvojčata, pomáhají vytvářet další tolik potřebné nadšení pro HPC“. Vestagerová také vyzdvihla úsilí Evropy v oblasti snížení energetické náročnosti superpočítačů: „Spotřeba energie superpočítačů se musí snížit. Je dobře, že LUMI ukazuje cestu, jak toho dosáhnout a je jedním z nejekologičtějších superpočítačů na světě“. Nejen superpočítač LUMI, ale také česká Karolina v IT4Innovations, patří k energeticky nejúčinnějším superpočítačům na světě (žebříček Green500). Oba systémy byly pořízeny s přispěním EuroHPC JU.
K evropskému superpočítačovému ekosystému světové úrovně vytvořenému s pomocí EuroHPC JU se vyjádřil i Kimmo Koski, výkonný ředitel finského centra CSC – IT Center for Science: „Spojením finančních prostředků se konsorciu LUMI a celoevropskému společnému podniku EuroHPC podařilo získat jeden z nejrychlejších a nejekologičtějších superpočítačů na světě, což je silný příklad evropské spolupráce.“
Evropa táhne za jeden „superprovaz“, který bude v blízké budoucnosti posílen o kvantové technologie. EuroHPC JU totiž buduje i síť kvantových počítačů. V říjnu 2022 oznámil výběr šesti míst v celé Evropské unii, která budou hostit první evropské kvantové systémy. Tyto systémy budou integrovány do superpočítačů EuroHPC JU a jejich domovskými zeměmi budou Česko, Německo, Španělsko, Francie, Itálie a Polsko. V současné době probíhají výběrová řízení na jejich dodavatele.
Branislav Jansík, ředitel superpočítačových služeb IT4Innovations, vystoupil v panelové debatě o vlivu ekosystémů superpočítačů a umělé inteligence, kde uvedl: „Kvantové počítače nejsou – ani nyní, ani v dohledné budoucnosti – samostatnou technologií, ale vyžadují spolupráci s klasickými superpočítači.“
Strengthening European competences through supercomputing and AI ecosystems