Supercomputing Conference 2024 (SC24) v Atlantě potvrdila svou pozici největšího světového setkání odborníků na vysoce výkonné počítání (HPC). Akce přilákala více než 18 000 návštěvníků a 494 vystavovatelů. Mezi nimi nechybělo ani IT4Innovations, české národní superpočítačové centrum, které na konferenci představilo nejnovější projekty i služby.
IT4Innovations: Špičkové technologie i spolupráce
Stánek IT4Innovations zaujal prezentací infrastruktury, služeb a klíčových projektů, včetně mezinárodních. Pozornost vzbudila e-INFRA CZ, unikátní e-infrastruktura umožňující vědcům přístup k výpočetním zdrojům, datovým úložištím a špičkovému síťovému propojení, i interdisciplinární centrum excelence CLARA pro výzkum neurodegenerativních onemocnění. Zaujala také LEXIS Platform 2, nástroj usnadňující přístup k HPC a cloudovým infrastrukturám. Platforma nabízí distribuovanou správu dat a realizaci složitých výpočetních pracovních postupů napříč cloudovými a HPC systémy, a to jak lokálně, tak v propojených evropských superpočítačových centrech.
Prezentace výzkumu IT4Innovations
Odborný program konference obohatily i příspěvky zástupců IT4Innovations.
Ondřej Vysocký a Lubomír Říha prezentovali VR Dashboard for Data Center Monitoring, kde představili digitální model datového sálu IT4Innovations vyvíjený ve spolupráci výzkumných skupin Laboratoře pro výzkum infrastruktury, systémových administrátorů a správců systému. Tento model zobrazuje data ze softwarového balíku MERIC, který zajišťuje monitoring infrastruktury a optimalizaci spotřeby elektrické energie superpočítače. Fotorealistické vyobrazení ve virtuální realitě je zajištěno pomocí rozšíření nástroje Blender.
Na posterové sekci konference Paulo Silva, společně s Janem Martinovičem a Kateřinou Slaninovu, představil výzkum realizovaný ve spolupráci se společností Sygic na téma Vliv aktualizací dopravních dat v reálném čase na plynulost provozu ve městech a škálovatelnost tohoto řešení pomocí superpočítačů.
Karina Pešatová, vedoucí Oddělení školení a vzdělávání, se zúčastnila sekce Birds of Feather s názvem HPC Outreach: Mastering the Art of Science Communication, zaměřené na popularizaci HPC. Rovněž byla součástí sekce podporující ženy v HPC s názvem Super(computing) heroes, která si klade za cíl vytvořit inkluzivnější HPC komunitu.
Žebříček TOP500: Karolina stále v elitní skupině
V rámci SC24 byl tradičně představen žebříček nejvýkonnějších superpočítačů světa. Český superpočítač Karolina, respektive jeho GPU část, se umístil na 165. místě, což je výjimečný výkon po více než třech letech provozu.
V čele žebříčku se nově objevil americký El Capitan s teoretickým výkonem 2,7 EFlop/s (Lawrence Livermore National Laboratory).
Mezi evropskými stroji je nejvýkonnější italský HPC6 (5. místo, provozovaný soukromou firmou), následovaný švýcarským Alps (7. místo, Swiss National Supercomputing Centre) a dvěma systémy financovanými celoevropských společným podnikem EuroHPC – LUMI a Leonardo.
Budoucnost HPC: Umělá inteligence a kvantové výpočty
„Jednoznačně vnímám trend sbližování HPC s umělou inteligencí a rostoucí vliv kvantových počítačů. Myslím si, že jsme v IT4Innovations včas zachytili tyto trendy a určitě nám v tomto pomyslný vlak neujel. Jenom bychom potřebovali významnější investice do naší infrastruktury, bez níž bude těžké se v tomto celosvětovém trendu udržet,“ uvedl Vít Vondrák, ředitel IT4Innovations.
Propojení HPC, umělé inteligence a kvantového počítání otevírá nové možnosti pro výzkum a aplikace. Nadcházející evropská konference ISC 2025, které se IT4Innovations pravidelně účastní, se zaměří právě na toto technologické trio, jež mění podobu vědy a průmyslu.