Po dvou letech, kdy jsme Konferenci uživatelů IT4Innovations kvůli tíživé situaci s pandemií pořádali virtuálně, jsme se konečně mohli s našimi uživateli sejít osobně. 6. ročník konference proběhl 3.–4. listopadu 2022 u nás v IT4Innovations a účastnilo se jej 80 hostů.
Během dvou dní zazněly příspěvky z rozličných vědních oborů vědců z různých institucí, například z Akademie věd ČR, přičemž právě výzkumníkům této instituce patří pomyslná druhá příčka žebříčku institucí nejvíce využívající superpočítače v IT4Innovations. Dále příspěvky prezentovali kupříkladu vědci z Univerzity Karlovy, Vysokého učení technického v Brně, Univerzity Palackého v Olomouci, CEITECu a Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.
Tři hlavní (tzv. keynote) přednášky, které vybral programový výbor konference, byly věnovány těmto tématům:
Ve čtvrtek 3. listopadu přednesl Denys Biriukov ze Skupiny Pavla Jungwirtha z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR výzkum na téma „An All-Atom Simulation Model of the Outer-Cell Interaction Network“, který vyzdvihnul možnost počítat na superpočítači LUMI, který pro simulace molekulové dynamiky díky IT4Innovations jeho tým využil.
Jiří Chudoba z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR účastníky seznámil s výzvami spojenými s výpočty LHC (Large Hadron Collider, velký hadronový urychlovač) na superpočítačích v přednášce „Challenges of LHC Computing on HPC“. Výpočty pro experimenty na LHC jsou založeny na myšlence distribuovaných výpočtů v centrech rozmístěných po celém světě. Popsal různé překážky, které musí řešit, aby mohli superpočítačová centra efektivně využívat.
Druhý den konference zahájil Oldřich Plchot z Fakulty informačních technologií Vysokého učení technického v Brně přednáškou na téma „Using large-scale pre-trained models for building speech applications“. Věnuje se řečovým aplikacím a v rámci příspěvku popsal případ použití verifikace mluvčího, pro kterou použili předtrénované modely. Tyto modely jsou trénovány na souborech dat obsahujících desítky nebo dokonce stovky tisíc řečí a mohou dosahovat několika stovek milionů parametrů.
Nedílnou součástí konference bývá i posterová sekce prezentace výzkumů. V tříhodinové sekci bylo prezentováno 27 posterů z různých vědních oborů. Prezentující i další účastníci tak měli prostor pro diskuze a networking.
Účastníci konference se dozvěděli i plány, které chystáme v oblasti infrastruktury a služeb souvisejících s naším zapojením do e-INFRA CZ či konsorcia LUMI-Q, a to v rámci sekce Users Forum, kterou vedl Branislav Jansík, ředitel superpočítačových služeb, společně s Martinem Friákem z Ústavu fyziky materiálů Akademie věd ČR, který je předsedou Rady uživatelů IT4Innovations.