V květnu 2024 se konal již 6. ročník mezinárodní konference HPCSE, kterou od roku 2013 organizuje IT4Innovations národní superpočítačové centrum. Tento ročník přilákal 85 účastníků z různých koutů světa, včetně odborníků z České republiky, Švýcarska, Velké Británie, Německa, Nizozemska, Švédska, Turecka, Španělska, Itálie a Rakouska.
Během necelých čtyř dnů zaznělo na 30 přednášek z oblasti HPC, aplikované matematiky, numerické analýzy, analýzy dat, strojového učení, kvantového počítání a pokročilé vizualizace. K tomu bylo prezentováno 41 posterů a intenzivních diskuzí v rámci posterové sekce. Součástí konference byly také společenské akce, včetně uvítací večeře a výletu, které přispěly k navázání nových kontaktů a výměně zkušeností.
Účastníci konference ocenili nejen vysokou odbornou úroveň přednášek, ale také příležitost k navázání nových spoluprací. Někteří ze zvaných přednášejících se s námi podělili o své dojmy:
Patrick E. Farrell, profesor numerické analýzy z Univerzity v Oxfordu a Oriel College v Oxfordu, hodnotí HPCSE 2024 jako „úžasnou konferenci s fantastickým místem konání“. O odborném programu říká: „Úroveň přednášek byla velmi vysoká. Zaujala mě mimo jiné přednáška o vývoji softwaru pro metody konečných prvků a řešiče s rozkladem oblasti, protože tyto oblasti jsou blízké mému výzkumu. Oslovila mě také pozoruhodná krása vizualizací, které představil Guillermo Marin. Dále bych rád vyzdvihnul přednášku o specializovaných algoritmech založených na metodě vnitřních bodů od Jacka Gondzia.“
Gianluca Palermo z Milánské polytechniky, který se specializuje na virtuální screening na extrémní úrovni pomocí superpočítačů pro vývoj léčiv, oceňuje konferenci jako „podnětnou a příjemnou“ s „perfektní organizací a nádherným místem konání“. Zvlášť vyzdvihuje možnost „přínosných diskusí s účastníky a dalšími zvanými přednášejícími“, které vedly k novým podnětům.
Guillermo Marin, vedoucí výzkumné skupiny Vědecké vizualizace a vyprávění příběhů v Barcelona Supercomputing Center, shledává konferenci jako „fantastickou“ a oceňuje její „skvělé přednášky, kvalitní posterovou sekci a dostatek času na networking v nádherném prostředí“. Dále vyzdvihuje, že se seznámil s prací Laboratoře vizualizace a virtuální reality IT4Innovations, jejíž náplň se podobá té od jeho vlastní skupiny.
Jakub Mareček, vedoucí výzkumné skupiny na Českém vysokém učení technickém v Praze zaměřené na matematickou optimalizaci, sdílí své nadšení pro moderní C++ a jeho využití v numerické matematice. „Příjemně mě překvapilo, kolik z prezentovaných toolkitů moderní C++ používá. Někdy si člověk v souvislosti s numerickou matematikou stále vybaví spíše Fortran.“ Také podotýká: „Optimalizaci občas vidím jako 'service statistics', vědu ve službách jiných věd. Je pěkné vidět, že superpočítání je na tom podobně.“
Pinar Karagoz z Middle East Technical University, která spolupracuje s IT4Innovations na projektu EXA4MIND, vyzdvihuje „širokou škálu přednášek a prezentací zaměřených na HPC“ a oceňuje „perfektní organizaci a místo konání“. Konference jí poskytla možnost „setkat se s uznávanými vědci z různých oblastí a diskutovat o různých výzvách a řešeních.“
Petr Zapletal z University of Basel, který se zabývá počítačovými programy pro simulaci fyziky kondenzovaných látek na kvantových počítačích, ke konferenci dodává: „Konference HPCSE 2024 byla velmi zajímavá a podnětná. Rád jsem se přiučil novým věcem o superpočítačích, škálovatelných algoritmech a vizualizaci dat. Nejvíce mě zaujal výzkum Josefa Šiviče v oblasti strojového učení a Jakuba Marečka v oblasti kvantové optimalizace.“ A dále říká: „Konference HPCSE se mi velmi líbila. Rád jsem oslovil HPC komunitu s výsledky mého výzkumu. Ze strany ostatních účastníků byl velký zájem o kvantové počítače, což vedlo k mnoha zajímavým diskusím. Celkově to byla velmi pozitivní zkušenost, ve vynikající lokalitě obklopené krásnou krajinou.“
Bradley Treeby z University College London, který s kolegy vyvíjí nástroje k-Wave využívané ve fotoakustickém screeningu a transkraniální stimulaci mozku, hodnotí posterovou sekci konference jako jednu z nejdůležitějších částí konference: „Hloubka a rozmanitost prezentovaných prací byla inspirativní a formát krátkých přednášek, po nichž následovaly diskuze u posterů, byl skutečně efektivní pro sdílení zkušeností a navazování kontaktů. Bylo fantastické se znovu setkat se starými kolegy a přáteli, ale také poznat nové lidi, kteří pracují na zajímavých projektech,“ uzavírá Treeby.
Konference HPCSE 2024 tedy nejen splnila, ale často překonala očekávání všech zúčastněných, čímž se opět stala významnou platformou pro sdílení znalostí a iniciování nových výzkumných spoluprací.