Jakub Homola z Laboratoře pro výzkum infrastruktury IT4Innovations se letos v červenci zúčastnil Mezinárodní letní školy HPC (International HPC Summer School on Challenges in Computational Sciences, IHPCSS) v japonském Kóbe.

Tato prestižní akce, určená primárně pro doktorandy a postdoktorandy s vazbou na vysoce výkonné počítání, je organizována americkými, evropskými, japonskými a australskými institucemi. První ročník IHPCSS se konal v roce 2010 a od té doby se pravidelně střídá místo konání mezi Severní Amerikou, Evropou a Asií. Česká republika hostila tuto akci v roce 2018 v Ostravě a k letošnímu ročníku se připojila i Austrálie. Náklady studentů ze zemí EU letos pokryl celoevropský společný podnik EuroHPC.

Jakuba Homoly jsme se zeptali na jeho zkušenosti:

Jaký byl proces výběru účastníků letní školy?
„Kdo měl zájem se zúčastnit, musel vyplnit přihlášku, ve které se vyplňovaly otázky mimo jiné ohledně výzkumu, na kterém pracuji, současných zkušeností s HPC a důvodů, proč by pro mě byla letní škola případně přínosná. Na základě přihlášek se pak rozhodovalo o přijetí/nepřijetí. Přijato bylo celkově kolem 60 studentů.“

Která část programu tě zaujala nejvíc?
„Byly na výběr dva hlavní směry. Prvním byly základy OpenMP pro CPU a GPU, druhým bylo pokročilé MPI. Protože jsem už v OpenMP celkem zběhlý a rozšířit si obzory ohledně programování v distribuované paměti se mi hodilo, vybral jsem si MPI. A právě MPI přednášky pro mě byly nejvíce zajímavé. Dozvěděl jsem se mimo jiné o komunikátorech s kartézskou topologií a o paralelním IO pomocí derivovaných datových typů. Taky mě hodně zaujal Programming Challenge, který běžel v pozadí po celý týden letní školy, kde studenti mezi sebou soutěžili o to, kdo dokáže nejlépe optimalizovat a paralelizovat algoritmus PageRank. Zajímavá byla i poster sekce, při které jsme s ostatními studenty diskutovali o svých výzkumech. Co mě překvapilo, byl mentorship program a sekce zaměřené na soft skills (asi vědí, co nám studentům technických oborů chybí), kde jsem taky dostal velké množství rad do budoucna.“

Setkal ses s odborníky z oboru superpočítání, kdo tě nejvíc zaujal?
„Nejvíce mě asi zaujal Erik Lindahl, jeden z vývojářů sotfwaru GROMACS. Jeho přednáška na téma Software Engineering byla zaměřená na to, jak efektivně pracovat při vývoji a údržbě nejen vědeckého softwaru. Zajímavá byla taky keynote přednáška od Satoshi Matsuoka, který mluvil o způsobu myšlení při návrhu superpočítače Fugaku a jeho nástupce.“

Jaký byl tvůj dojem z Kóbe a z Japonska obecně?
Super. Zpočátku jsem se bál, že se v kulturně úplně odlišném Japonsku ztratím, ale po pár dnech jsem zjistil, že rozdíly nejsou moc velké, a zvykl si na zdejší prostředí. Hromadná doprava vesměs předčila má očekávání, můj orientační smysl mě ale občas zklamal. Z mé zkušenosti jsou lidi v Japonsku ohleduplní, ochotní a snaží se člověku pomoct a vyhovět. Samotné Kóbe podle mě nebylo ničím význačné (až na fakt, že v něm sídlí RIKEN se superpočítačem Fugaku).“

Máš nějaké zajímavé zážitky nebo příběhy?
„Řekl jsem si, že když už letím do Japonska, nebudu tam jenom na tu letní školu, zařídím si přerušení služební cesty a podívám se po Japonsku. Přestože mě cestování moc nebere, musím říct, že jsem dobře udělal. Prošel jsem si města Tokio a Kjóto, ale největším zážitkem byl pro mě výšlap na horu Fuji. Výhled na Fuji je opravdu nepopsatelný. Navíc jsem náhodou viděl i slavnostní ohňostroj na oslavu začátku turistické/lezecké sezóny.“

Co bys doporučil ostatním, kteří by se chtěli přihlásit na další ročník letní školy?
„Aby se nebáli a podali si přihlášku. Všechny finanční výdaje jsou hrazené organizátory, takže jde jenom o to mít týden čas a chtít se zúčastnit. A z mojí zkušenosti účast na IHPCSS můžu určitě jenom doporučit, ať už pro ten technický program, soft skills a mentoring, nebo pro možnost seznámit se s lidmi z celého HPC světa.“

 

Webová stránka letní školy: www.ihpcss.org

 

* Letošní ročník sponzoroval RIKEN (Japonsko), the National Center for Supercomputing Applications a Texas Advanced Computing Center (USA), celoevropský společný podnik EuroHPC (Evropa) a Pawsey Supercomputing Research Centre (Austrálie), společně s EPCC (Velká Británie) a NICIS CHPS (Jihoafrická republika), kteří realizovali interní výběrová řízení.