IT4Innovations národní superpočítačové centrum se 20.–23. března bude účastnit konference EuroHPC Summit 2023, která proběhne ve švédském Göteborgu za účasti více než 500 profesionálů v oblasti HPC, QC či AI. Motem letošního ročníku je „Excelentní evropské superpočítání v éře exascale“.
EuroHPC Summit se koná každý rok a setkávají se na něm zástupci evropské HPC komunity – provozovatelé superpočítačových systémů, akademici, průmysloví partneři i političtí činitelé. Letošního ročníku se bude účastnit mimo jiné Gustav Kalbe, ředitel DG CNECT, Thomas Skordas, zástupce generálního ředitele DG CNECT, Anders Dam Jensen, výkonný ředitel EuroHPC JU.
IT4Innovations na této významné akci nesmí chybět. Naši kolegové budou prezentovat nejnovější úspěchy a projekty, do jejichž řešení je IT4Innovations zapojeno. Vystoupí v panelových diskuzích, na posterové sekci, budou debatovat o výzvách v oblasti HPC a také například nabídnou možnost virtuálně nahlédnout do našeho superpočítačového sálu. Účast na summitu dává IT4Innovations i příležitost upevnit vztahy uvnitř evropské HPC komunity a navázat nové kontakty.
Program summitu a aktivní účast IT4Innovations
Každý den summitu je věnován jinému tématu. Pondělí 20. března je věnováno plenárním zasedáním, kde budou zástupci společného evropského podniku EuroHPC a Evropské komise diskutovat např. o budoucnosti kvantového počítání v Evropě, posílení evropské digitální suverenity a superpočítačích úrovně exascale. V pondělí 20. března představí dva naši kolegové projekty v posterové sekci, která začíná v 18:00.
Lubomír Říha, vedoucí Laboratoře pro výzkum infrastruktury, bude prezentovat projekt EUPEX, jehož cílem je vyvinout prototyp evropské exascale superpočítačové platformy včetně softwarového stacku a vybraných HPC aplikací.
Radek Halfar seznámí zájemce s projektem BioDT, který ma za cíl posunout současné hranice prediktivního chápání dynamiky biologické rozmanitosti a vyvinout digitální dvojče biodiverzity, jež umožní pokročilé možnosti modelování, simulace a predikce.
Úterý 21. března bude Dnem příležitostí pro uživatele výpočetních systémů pořízených v rámci EuroHPC JU. V tento den můžete od 9:00 do 13:00 navštívit EuroHPC Demo Lab. Studenti programu EUMaster4HPC nabídnou návštěvníkům živé ukázky práce na superpočítači Karolina, který byl pořízen s podporou EuroHPC JU a instalován v roce 2021 v IT4Innovations. V rámci Labu bude představena i platforma LEXIS a bude možné virtuálně navštívit datový sál v IT4Innovations.
Náš kolega Tomáš Karásek, vedoucí Laboratoře vývoje paralelních algoritmů a koordinátor Národního centra kompetence pro HPC v ČR, bude 21. března od 16:30 představovat téma Paving the Path for Digital Twins in HPC.
Středa 22. března bude, jakožto Den vědeckých výzev EuroHPC JU, věnována debatám o připravenosti na éru exascale a energetické efektivitě v HPC.
Branislav Jansík, ředitel superpočítačových služeb IT4Innovations, bude jedním z účastníků panelové diskuze na téma Scientific & Industrial Opportunities in HPC: A Conversation on Latest Developments with EuroHPC's Hosting Entities, která začne ve 14:30.
A poslední den, čtvrtek 23. března, Den komunit ekosystému EuroHPC, umožní studentům programu EUMaster4HPC prezentovat svá studia a předány budou i ceny PRACE Summer of HPC. V neposlední řadě proběhne od 10:30 workshop, který povedou zástupci center excelence a kompetenčních center včetně Tomáše Karáska.
Na viděnou v Göteborgu!