Od 20. do 23. května se v krásném prostředí Beskyd konala konference HPCSE 2024 (High Performance Computing in Science and Engineering), na které se sešlo 85 účastníků. Tuto akci organizovalo IT4Innovations s cílem propojit mezinárodní odborníky z různých oblastí, jako je HPC, aplikovaná matematika, numerická analýza, analýza dat, strojové učení, kvantové počítání a pokročilá vizualizace. Konference sloužila jako platforma pro sdílení zkušeností, nápadů a iniciování nových výzkumných spoluprací.

Mezi významnými hosty, kteří přijali pozvání, byl i Patrick E. Farrell, profesor numerické analýzy na Univerzitě v Oxfordu a tutorial fellow na Oriel College v Oxfordu, který byl oceněn mimo jiné Londýnskou matematickou společností a Společností pro průmyslovou a aplikovanou matematiku. Na konferenci prezentoval Farrell příspěvek na téma 'Reynolds-robust solvers for incompressible flow problems', ke kterému dodává: „Ve své přednášce jsem popsal specializované předpomínění pro nestlačitelné Navierovy-Stokesovy rovnice, které vykazuje pozoruhodnou robustnost s ohledem na měnící se Reynoldsovo číslo.

Farrell sdílí své dojmy z konference HPCSE: „Úroveň přednášek byla velmi vysoká. Velmi se mi líbila přednáška o vývoji softwaru pro metody konečných prvků a řešiče s rozkladem oblasti, protože tyto oblasti jsou blízké mému výzkumu. Oslovila mě pozoruhodná krása vizualizací, které představil Guillermo Marin. Zaujala mne rovněž přednáška o specializovaných algoritmech založených na metodě vnitřních bodů od Jacka Gondzia.

Dalším ze zvaných hostů byl Jakub Mareček, který působí na Českém vysokém učení technickém v Praze. Marečkova profesní cesta je bohatá na zkušenosti z průmyslu i akademického výzkumu po celém světě, včetně IBM Research. Na konferenci HPCSE 2024 přednesl příspěvek 'Quantum Optimization: Potential, Challenges, and the Path Forward' a říká: „Kvantové počítání je zatím poměrně spekulativní obor. Z jedné strany je to obor, kde nedokážeme vyloučit exponenciální zrychlení oproti klasickým počítačům. Z druhé strany je to obor, jehož praktické uplatnění předpokládá dostupnost hardwaru, který zatím nemáme. Snažíme se tedy hledat aplikace, kde bychom možné výhody kvantového počítání mohli demonstrovat jako první, nebo naopak teoretické výsledky, které by možnost exponenciálního zrychlení vyloučily.

K dalším přednáškám, které na konferenci zazněly, dodává: „Mám slabost pro moderní C++ a příjemně mě překvapilo, kolik z prezentovaných toolkitů moderní C++ používá. Někdy si člověk v souvislosti s numerickou matematikou stále vybaví spíše Fortran. Pokud v C++26 přijde numerická lineární algebra, tak se nejspíše ještě toolkity budou muset proměnit.

Konference HPCSE 2024 nejenže přilákala špičkové odborníky z předních evropských výzkumných institucí, ale také inspirovala a motivovala studenty a výzkumníky k zapojení se do rostoucí a stále důležitější komunity zaměřené na vysoce výkonné a kvantové výpočty. „Místo konání konference bylo nádherné: krásné výhledy, pohodlné pokoje, skvělé jídlo, vynikající přednáškový sál a ještě lepší společnost. Vřele doporučuji,“ dodává Patrick E. Farrell.

Atmosféru konference, včetně její posterové sekce, jsme zachytili na několika fotografiích, které najdete níže ve fotogalerii. Děkujeme všem účastníkům a těšíme se na další konferenci HPCSE, která proběhne v roce 2026.