Gaia Radić, chorvatská umělkyně nových médií a studentka architektury ve Slovinsku, zkoumá vztah mezi virtuálním a materiálním prostředím spojením počítačové grafiky s prostorovými instalacemi. Pro svůj nejnovější projekt CHORA navázala spolupráci s Milanem Jarošem z Laboratoře pro výzkum infrastruktury IT4Innovations. Přístup k superpočítači Karolina získala Radić skrze grantovou soutěž EuroHPC JU, což jí umožnilo proměnit její vizi v živoucí virtuální svět.

CHORA, inspirovaná interakcí a dynamikou vnímání, představuje autopoietický systém – svět, který se v reálném čase mění podle toho, jak ho diváci prozkoumávají. Cílem Radić bylo vytvořit krajinu, která diváka vtáhne do tak autentického prostředí, že se sám stává jeho součástí. S využitím superpočítače Karolina a nástrojů, jako je Blender a path-tracingové techniky, dosáhla Radić vizualizace, která posouvá hranice digitálního umění a architektury.

Tento projekt je příkladem, jak mohou superpočítače, například Karolina v IT4Innovations, přeměnit virtuální prostředí v živoucí umělecká díla. CHORA ukazuje potenciál superpočítačových služeb v umění i vědecké vizualizaci a nabízí inspiraci, jak mohou tyto technologie obohatit uměleckou i komerční sféru. Všichni zájemci mohou CHORU zhlédnout na festivalu Pixxelpoint ve slovinské Nova Gorica nebo nahlédnout do tohoto fascinujícího světa na YouTube.

Více o možnostech využití služeb IT4Innovations v oblasti renderování zde