Eye Film Museum v Amsterdamu se na dva dny proměnilo v hlavní evropskou scénu superpočítačů. Druhý ročník EuroHPC User Day přilákal vědce, správce superpočítačů a zástupce výzkumných institucí z celé Evropy, včetně českého národního superpočítačového centra IT4Innovations. Setkali se zde, aby diskutovali o nejnovějších trendech a výzvách, kterým evropské superpočítání čelí.
Dvoudenní program nabídl bohatou škálu témat – od prezentací celoevropského společného podniku EuroHPC (EuroHPC JU), které mapovaly vývoj a praktické aplikace superpočítačů, po ukázky pokročilé uživatelské podpory a možnosti zapojení do mezinárodních projektů. IT4Innovations zde prezentovalo Karolinu, český superpočítač, který byl pořízen v rámci iniciativy EuroHPC a příští rok oslaví čtyři roky od svého uvedení do provozu.
Akce nabídla detailní přehled o aktuálním stavu superpočítačů pod hlavičkou EuroHPC JU. Prezentace zahrnovaly nové výpočetní systémy i výsledky grantových výzev. Účastníci mohli volit z tematických sekcí zaměřených například na fyziku, chemii, klimatologii, umělou inteligenci, molekulární dynamiku či inženýrství, doplněných o specializované nástroje pro HPC ekosystém. Druhý den byl věnován zejména aplikacím a rozvoji dovedností. V rámci panelové diskuze experti i z projektů EuroCC a EPICURE hovořili o klíčových kompetencích a podpoře uživatelů v HPC. Program uzavřely neformální konzultace s uživateli a specialisty z Center excelence, jako jsou POP3 a MAX, které se věnují optimalizaci uživatelských aplikací. České IT4Innovations je aktivně zapojeno do těchto projektů i center excelencí.
Novinkou letošního ročníku byla premiérová ceremonie EuroHPC User Awards, která ocenila výjimečné projekty v oblasti superpočítání. Dr. Ramon Brasser z Konkoly Observatory získal uznání za výzkum formace planet na superpočítači VEGA, profesorka Agnieszka Janiuk z Polské akademie věd za simulace kolizí hvězd a černých děr na systému LUMI a Dr. Andrea Di Gioacchino z firmy Phagos za AI projekt zaměřený na boj proti antibiotické rezistenci, pro který použil superpočítač Leonardo.
EuroHPC JU rozšiřuje svou podporu inovativních technologií a investuje do kvantových superpočítačů, které mají posílit evropský vědecký a průmyslový výzkum. V rámci tohoto plánu budou instalovány čtyři kvantové počítače, které budou umístěny v různých výzkumných centrech napříč Evropou a budou propojeny s existující sítí evropských superpočítačů. IT4Innovations bude hostit kvantový počítač konsorcia LUMI-Q od společnosti IQM, zatímco v Německu bude umístěn další stroj IQM s názvem Euro-Q-Exa v Leibniz Supercomputing Centre. Polská Poznaň přivítá kvantový počítač EuroQCS-Poland od společnosti AQT a ve Francii bude instalován systém Lucy. Toto propojení umožní sdílení kvantového výpočetního výkonu mezi jednotlivými evropskými zeměmi, čímž posílí výzkumné možnosti na poli umělé inteligence, modelování komplexních systémů a dalších špičkových aplikací.
Za účelem vybudování špičkové superpočítačové infrastruktury již EuroHPC Joint Undertaking pořídil devět superpočítačů, umístěných po celé Evropě. Tři z těchto zařízení, LUMI ve Finsku, Leonardo v Itálii a MareNostrum 5 ve Španělsku, se aktuálně řadí mezi deset nejvýkonnějších superpočítačů světa. Jeden ze superpočítačů je Karolina, instalovaná v IT4Innovations.
Evropští vědci, odborníci z veřejného sektoru i průmyslu mohou, ať už se nacházejí kdekoli, využívat tyto superpočítače díky výzvám k přístupu EuroHPC Access Calls. Tyto superpočítače pomáhají rozvoji vědy i širokému spektru aplikací s průmyslovým, vědeckým i společenským přínosem pro Evropu.
Prezentace a materiály z obou dnů najdete zde.