Ve dnech 18.–20. března se v polském Krakově konal EuroHPC Summit 2025, který přilákal více než 1000 odborníků, průmyslových partnerů i politiků. Konference představila nejnovější úspěchy evropského superpočítačového ekosystému a řešila výzvy v oblasti vysoce výkonného počítání, umělé inteligence a kvantových technologií.

Hlavní poselství summitu vystihla Henna Virkkunen z Evropské komise: „Jen společně můžeme vybudovat jedinečnou infrastrukturu a zajistit si globální vedoucí postavení.“ Cílem akce bylo propojit superpočítačová centra, vědce i průmysl a posílit evropský výpočetní ekosystém.

Letošní novinkou byl blok Quantum Insights, který nabídl ukázky i kvantových čipů určených pro systémy EuroHPC JU. Představeny byly různé technologie – supravodivé (český VLQ, německý Euro-Q-Exa), iontové pasti (polský PIAST-Q), fotonické (francouzský Lucy), annealery (španělský MN5) i neutrální atomy (italský EuroQCS).

V rámci Demo Labu IT4Innovations představilo význam superpočítače Karolina pro vědu a průmysl. Návštěvníci se dozvěděli více o Floreon+ a LEXIS Platformě 2, přičemž zástupcům IT4Innovations asistovali studenti magisterského programu EUMaster4HPC, kteří na konferenci působili jako HPC ambasadoři. 

Ondřej Vysocký z Laboratoře pro výzkum infrastruktury IT4Innovations vystoupil jako řečník v sekci „AI vs. Sustainability: Finding a Balance?“. Spolu s ním na pódiu debatovali Zuzanna Warso (Open Future), Marek Magryś (ACC Cyfronet AGH), Stéphane Requena (GENCI) a Julita Corbalan Gonzalez (BSC). Ve své prezentaci „Do you operate efficient datacenter?“ se Ondřej Vysocký věnoval otázkám efektivity datových center, důležitosti monitoringu využití zdrojů a následné optimalizaci díky analýze provozních dat. Zvláštní důraz kladl na roli uživatelů, kteří určují, zda jsou zdroje využívány efektivně, a zdůraznil význam jejich povědomí o spotřebě elektrické energie, emisích CO₂ a dalších zdrojů. Uživatelé mohou pro optimalizaci využít podporu odborníků prostřednictvím projektu EPICURE nebo centra excelence POP, kterých je IT4Innovations součástí. Prezentace je dostupná zde a Ondřej Vysocký dodává: „V diskuzi jsme se shodli, že umělá inteligence nám umožní zásadně zefektivnit mnohé činnosti, a také posunout vědecké bádání. Zároveň je potřeba být si vědom spotřeby elektrické energie spojené s využíváním nejen chatbotů, ale i dalších forem umělé inteligence, kterou mnohdy využíváme nadbytečně či zcela zbytečně.

Během summitu bylo oznámeno rozšíření sítě AI Factories na 13 center, která propojí inovace v oblasti umělé inteligence napříč Evropou. IT4Innovations je součástí konsorcia LUMI AI Factory. Každá z „továren“ bude sloužit jako komplexní zázemí pro startupy, malé a střední podniky i výzkumníky – nabídne jim přístup k superpočítačům uzpůsobeným pro AI, odborné poradenství, školení i podporu při práci s daty.

Career Fair propojil studenty a mladé odborníky s více než 50 organizacemi, včetně IT4Innovations. Tomáš Kozubek, Radovan Pasek, Joao Barbosa a Lubomír Říha představili kariérní možnosti od správy systémů až po kvantové výpočty.

V závěrečný den summitu vystoupil Pekka Lehtovouri z finského CSC s prezentací EuroHPC Federation Platform, která propojí evropské superpočítače, kvantové počítače a AI Factories. IT4Innovations je součástí konsorcia, které tuto platformu dodává, a softwarové nástroje LEXIS Platform 2 a HEAppE budou jejími klíčovými komponenty.

Na summitu bylo slavnostně předáno šesté vydání evropské Strategické výzkumné agendy (SRA6) zástupcům Evropské komise a EuroHPC JU. Na jejím vzniku a souvisejících White Papers se podíleli odborníci z IT4Innovations: Ondřej Vysocký, Filip Staněk, Tomáš Kozubek, Marek Lampart, Martin Golasowski, Jakub Beránek a Tomáš Martinovič.

V rámci posterové sekce byla představena centra excelence POP3, SPACE a MaX a prezentovány mezinárodní projekty EPICURE, EUMaster4HPC, EUPEX, EuroCC 2, na jejichž řešení se IT4Innovations podílí.

Jak ve svém závěrečném projevu řekl Anders Dam Jensen: „Budování infrastruktury, kterou poskytujeme, nás stojí mnoho času, úsilí, financí –
a někdy i potu a slz. Pořizovat nejvýkonnější stroje na světě je skvělé. Ale ještě lepší je vidět, jak nacházejí skutečné uplatnění,
“ uvedl s odkazem na tři prezentované výzkumné výsledky dosažené díky systémům EuroHPC JU – od zemědělství k biochemii po astrofyziku.

Záznamy plenárních sekcí a prezentace z paralelních částí jsou dostupné na webu EuroHPC Summitu: https://www.eurohpcsummit.eu/