Anum Shafiq z IT4Innovations byla zařazena mezi nejlepší vědkyně a vědce na světě. Toto prestižní ocenění jí udělila kalifornská společnost ScholarGPS, která ji za její výjimečný přínos vědě a výzkumu zařadila na seznam nejlépe hodnocených vědců. V oblasti umělých neuronových sítí jí patří 23. místo.
Anum Shafiq dosáhla v uplynulých pěti letech mimořádných úspěchů, za které získala následující ocenění: zařadila se mezi 0,05 % nejlepších vědkyň a vědců na světě, umístila se mezi 0,05 % nejlepších vědkyň a vědců ve fyzikálních vědách a matematice a získala 23. místo v oblasti umělých neuronových sítí.
Anum Shafiq se věnuje širokému spektru vědeckých oblastí, mezi které patří numerické metody pro řešení okrajových úloh, výpočetní metody založené na tradičních i heuristických paradigmatech, výzkum newtonovských a nenewtonovských nanokapalin, statistika, teorie distribuce a multidisciplinární aplikace matematiky. Jako aktivní vědecká pracovnice má na svém kontě více než 170 vědeckých článků indexovaných v SCI, h-index přes 51 a více než 7 000 citací.
Anum Shafiq jsme se zeptali:
Zařadit se mezi 0,05 % nejlepších vědců na světě je mimořádný úspěch. Co pro vás toto uznání znamená z osobního a profesního hlediska?
Shafiq: Zařazení mezi 0,05 % nejlepších vědců na světě je pro mě obrovská pocta. Z osobního hlediska mě těší, že mé úsilí a odhodlání v oblasti vědy nachází uznání. Z profesního pohledu mi toto ocenění přináší větší prestiž, otevírá dveře k novým příležitostem pro spolupráci a financování, a tím i možnost mít větší přínos v mém oboru.
Můžete nám přiblížit váš výzkum v oblasti umělých neuronových sítí? Zaměřujete se na nějakou konkrétní oblast?
Shafiq: Můj výzkum v oblasti umělých neuronových sítí (Artificial Neural Networks) se z velké části zaměřuje na zlepšení způsobu, jakým tyto sítě řeší náročné úlohy. Pracuji na zefektivnění algoritmů a jejich aplikaci v oblastech, jako je fyzika, strojírenství nebo nanokapaliny, které jsou předmětem mého širšího výzkumného zájmu.
Jakým výzvám jste při svém výzkumu musela čelit a jak jste je řešila?
Shafiq: I když jsem se občas potýkala s problémy, jako například omezené zdroje, nenechala jsem se tím odradit. Občas jsem se setkala i s určitou mírou politiky ve vědeckém prostředí, ale nikdy jsem to nepovažovala za zásadní problém. Tato cesta nebyla snadná, ale poskytla mi cenné lekce, které mě posílily. Tyto zkušenosti byly neuvěřitelně obohacující a já jsem se díky nim mnoho naučila.
Jaké máte výzkumné plány na příštích pět let?
Shafiq: V příštích pěti letech je mým cílem dále rozvíjet výzkum v oblasti umělých neuronových sítí a pokročilých výpočetních metod. Zaměřím se na zkoumání nových metod řešení složitých úloh, zejména v oblastech jako jsou nanokapaliny a multidisciplinární aplikace matematiky. Doufám také, že budu spolupracovat s více odborníky z různých oblastí, což mi umožní rozšířit dopad mé práce a nadále přispívat ke kvalitnímu a inovativnímu vědeckému výzkumu.
Na co jste ve svém výzkumu zatím nejvíce hrdá?
Shafiq: Je mi ctí, že jsem byla zařazena mezi 0,05 % nejlepších vědců na světě a že jsem získala 23. místo v oblasti umělých neuronových sítí. Tato ocenění odrážejí významný dopad mého výzkumu v oblastech, jako jsou nanokapaliny a pokročilé matematické metody. S více než 170 publikovanými vědeckými pracemi a více než 7 000 citacemi mé výsledky potvrzují, že má práce přispívá k rozvoji vědeckého poznání a inovací na globální úrovni.